Άλμπα Βερολίνου-Ερυθρός Αστέρας 84-88: Ο Νέντοβιτς του χάρισε το «διπλό» (vid)

Με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να είναι καθοριστικός στην παράταση, ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε 88-84 την Άλμπα Βερολίνου εκτός έδρας.

Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους και κρίσιμα καλάθια στον έξτρα χρόνο, που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Πρώτος σκόρερ για τους Σέρβους ήταν ο Λούκα Βιλντόζα με 21 πόντους, ενώ στους 15 πόντους σταμάτησε για την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ο Λούκα Μίτροβιτς. Από την άλλη πλευρά, ο Τζέιλιν Σμιθ είχε 23 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ των Γερμανών. Στους δώδεκα πόντους ο Μπεν Λάμερς για τους γηπεδούχους. Αυτή ήταν η τρίτη φετινή νίκη του Ερυθρού Αστέρα (3-6), ενώ η Άλμπα Βερολίνου γνώρισε την έκτη της σερί ήττα (3-6).

Ντέρμπι από την αρχή του αγώνα

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε με ένα σερί 5-0, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιστρέψουν άμεσα και με ένα 10-0 στα 6,44’ προσπέρασαν με πέντε (10-5). Η Άλμπα Βερολίνου προηγήθηκε με επτά (15-8) στα 4,57’ πριν το τέλος της περιόδου, όμως οι Σέρβοι κατάφεραν να τελειώσουν την πρώτη περίοδο με ένα σερί 12-4 και προηγήθηκαν με 20-19 στο τέλος της περιόδου. Οι Σέρβοι προηγήθηκαν με πέντε (26-21) στα 8,16’ πριν το ημίχρονο, όμως οι γηπεδούχοι με ένα σερί 8-2 προσπέρασαν με 29-28, στα 4,49’ πριν το ημίχρονο. Στα 3,17’ πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 33-33. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με διαφορά τριπόντου (40-37).

Δεν κατάφεραν να ξεφύγουν οι Γερμανοί και το πλήρωσαν

Η Άλμπα Βερολίνου ανέβασε τη διαφορά στους επτά (46-39) στο πρώτο δίλεπτο του δευτέρου μέρους και στους οκτώ (49-41) στα 6,29’ πριν το τέλος της περιόδου. Οι γηπεδούχοι φάνηκε να κρατούν μια διαφορά οκτώ πόντων, με την οποία μπήκαν και στο τελευταίο τρίλεπτο της τρίτης περιόδου. Όμως, οι Σέρβοι κατάφεραν να επιστρέψουν και έριξαν τη διαφορά στο καλάθι (57-55), με την οποία πήγαν οι δυο ομάδες στην τέταρτη περίοδο. Το ματς παρέμεινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο. Στα 7,27’ πριν το φινάλε του αγώνα, το σκορ ήταν 62-61 υπέρ των γηπεδούχων. Στα 5,23’ πριν το τέλος οι Σέρβοι πέρασαν μπροστά στο σκορ (65-64). Όμως ένα 6-0 των Γερμανών τους έφερε μπροστά με πέντε πόντους (70-65) στα 3,51’ πριν το τέλος του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο καλάθι στα 2,36’ πριν το φινάλε (72-70) και έκαναν το ματς ντέρμπι. Ο Ερυθρός Αστέρας πέρασε μπροστά (75-74) στα 1,22’ πριν το τέλος. Ο Ζούσμαν έφερε το ματς στα ίσια με μια βολή στα 1,04’ και το σκορ δεν άλλαξε στα υπόλοιπα δευτερόλεπτα, με τις δυο ομάδες να οδηγούνται σε παράταση.

Ο Νέντοβιτς χάρισε τη νίκη στους Σέρβους

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά και με τρεις πόντους, όμως ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να προσπεράσει στα 2,53’ με 81-80. Με δυο σερί καλάθια του Νεμάνια Νέντοβιτς, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τέσσερις 85-81 στα 52’’ πριν το τέλος. Οι Σέρβοι προηγήθηκαν με έξι στα 35’ και απέκτησαν ξεκάθαρο προβάδισμα για τη νίκη. Οι Γερμανοί μείωσαν στους τέσσερις (88-84) στα 7’’, αλλά δεν κατάφεραν να πλησιάσουν περισσότερο και ο Ερυθρός Αστέρας πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη μέσα στο Βερολίνο.

Διαιτητές: Ράντοβιτς, Πέρεθ, Τραβίτσκι

Δεκάλεπτα: 19-20, 40-37, 57-55, 75-75 (84-88)

Οι πόντοι:

Άλμπα Βερολίνου (Γκονζάλεθ): Λο 2 , Πρόσιντα 3 (1) , Σμιθ 23 (2/4 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 4/6 βολές, 8 ριμπάουντ) , Ντίλοου 6 (2) , Βέτσελ 2, Κουμάτζι 5 , Τίμαν 4 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Σίκμα 10 (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Λάμερς 12 (2/2), Μπλατ 7 (2/6 τρίποντα), Ζούσμαν 10 (1)

Ερυθρός Αστέρας (Ιβάνοβιτς): Χόλαντ 5 (1), Βιλντόσα 21 (4/5 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Μίτροβιτς 15 (6/8 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Λάζιτς, Μάρτιν 2, Ντόμπριτς 6 , Ιβάνοβιτς 6 , Νέντοβιτς 17 (5/12 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη) , Κούζμιτς 2 , Πετρούσεβ 7 (1/1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ) , Μπέντιλ 7