ΠΑΟΚ-Προμηθέας 97-92: Μια λαμπάδα στον Ράιλι

Με μια εντυπωσιακή τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει μια τεράστια και ζωτικής σημασίας νίκη στο «Παλατάκι» με αντίπαλο τον Προμηθέα (97-92), για την 6η αγωνιστική της Basket League.

Ο ΠΑΟΚ με αυτή τη νίκη ανέβηκε στο 4-2, ενώ ο Προμηθέας, που χρωστάει δύο παιχνίδια πήγε στο 2-2. Για τους Πατρινούς ο Άρνολντας Κουλμπόκα έβαλε 22 πόντους με 5/9 τρίποντα και ο Τζο Γιανγκ είχε 21 πόντους.

O αγώνας

Με τους Κουλμπόκα και Ντάνγκουμπιτς να «πυροβολούν» από τα 6.75, ο Προμηθέας αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ, μετατρέποντας το 5-9 σε 13-22 υπέρ του, έχοντας και τον Τανούλη σε πολύ καλή ημέρα. Χαντς και Ράιλι από πλευράς ΠΑΟΚ κατάφεραν να μειώσουν, αλλά ο Γιανγκ ήταν «καυτός», ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο με 23-30 υπέρ του Πατρινών.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Χαντς έδωσε ψυχολογία στον ΠΑΟΚ και μαζί με τους Τσιακμά και Φράνκε να κάνουν 7-0 σερί, για να δώσουν το πρώτο προβάδισμα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης. Ο Προμηθέας αρκέστηκε στις ατομικές προσπάθειες των Τσαϊρέλη και Μουράτου, ώστε να μείνει μπροστά στο ημίχρονο με 46-47.

Στο τρίτο εντυπωσιακό δεκάλεπτο, Ράιλι και Τανούλης έδωσαν μεγάλη μάχη, αλλά καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεμακρύνει στο σκορ (57-57). Ο Κουλμπόκα ήταν αυτός που έδωσε μεγάλη ανάσα με 9 διαδοχικούς πόντους, μετατρέποντας το 63-59 σε 65-70, ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο όντας μπροστά με 67-70.

Με τρίποντα ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος με τους Ράιλι και Χαντς να είναι εξαιρετικοί, δίνοντας προβάδισμα 7 πόντων στον ΠΑΟΚ (85-78 στο 36′). Ο Φράνκε έκανε όλες τις δουλειές στο παρκέ, ενώ ο Προμηθέας είχε επιθετική δυστοκία και δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά τον ΠΑΟΚ στο 4ο δεκάλεπτο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Συμεωνίδης, Κατραχούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-30, 46-47, 67-70, 97-92

ΠΑΟΚ (Άρης Λυκογιάννης): Φράνκε 18 (1), Ράιλι 21 (2), Μαργαρίτης 6, Σαλούστρος 8, Ρένφρο 10, Τσιακμάς 10 (2), Χαντς 14 (2), Πόλεϊ, Σλαφτσάκης 2, Χριστίδης 2, Καμπερίδης, Σαρικόπουλος.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Ντάνγκουμπιτς 7 (1), Γιανγκ 21 (1), Γκίκας 4, Τανούλης 12, Κουλμπόκα 22 (5), Κάουαν 8 (1), Κοντίτ 6, Τσαϊρέλης 4, Μουράτος 8, Κακλαμανάκης, Σίμπσον.