Περιστέρι-Άρης 92-90: Κρίθηκε στο σουτ το ντέρμπι

Εκπληκτικό παιχνίδι στο Περιστέρι με την ομώνυμη ομάδα να κάμπτει την αντίσταση του Άρη στο τελευταίο δευτερόλεπτο και να πανηγυρίζει τη νίκη με 92-90 στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 6ηςαγωνιστικής.

Ο Τολιόπουλος με 38 πόντους και 9 εύστοχα τρίποντα ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα, ωστόσο η επίδοση του Έλληνα γκαρντ δεν ήταν ικανή για να χαρίσει στους φιλοξενούμενους την τέταρτη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Το Περιστέρι κατάφερε να βρει απάντηση στο αρχικό 4-10 του Άρη και να ισοφαρίσει σε 12-12. Οι «κίτρινοι» ήλεγχαν το παιχνίδι και με τους Τολιόπουλο, Καββαδά κρατούσαν την πρωτοπορία, αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να κυνηγούν το σκορ (16-21). Στο τελευταίο 2λεπτο οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη  βρήκαν λύσεις επιθετικά και κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο με τη μικρότερη δυνατή διαφορά (22-21).

Με το πόδι στο γκάζι μπήκαν στη δεύτερη περίοδο οι «Πρίγκηπες της Δυτικής όχθης» ολοκληρώνοντας το σερί τους στο 12-0 (28-21). Τολιόπουλος και Νότε είχαν πάρει «φωτιά» επιθετικά και έφεραν τον Άρη στο +1 (39-40) τέσσερα λεπτά πριν την ανάπαυλα. Με επίμέρους σκορ 13-4 και ένα τρίποντο υπό πίεση στην εκπνοή από τον Κασελάκη, έστειλε τους γηπεδούχους στα αποδυτήρια στο +9 (53-44).

Ο Βασίλης Τολιόπουλος σε προσπάθεια του

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένταση και νεύρα, με απολογισμό να χρεωθούν από ένα αντιαθλητικό οι Νότε, Σανόγκο και Ραντάνοφ. Ο πρώτος που έκανε μεγάλη ζημιά στο Περιστέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, αναγκάστηκε να πάει στον πάγκο με τέσσερα φάουλ στο 23’. Οι γηπεδούχοι έφτασαν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (59-49), ωστόσο ο Τολιόπουλος με τέσσερα τρίποντα φρόντισε να επαναφέρει τον Άρη στο κυνήγι του θετικού αποτελέσματος (62-65). Ο Έλληνας γκαρντ με 8/11 τρίποντα και 33 πόντους είχε πάρει στις πλάτες του τους φιλοξενούμενους και τους οδήγησε στην τέταρτη περίοδο σε θέση οδηγού του σκορ (71-72). Η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη, αν ο Πουλιανίτης δεν είχε ευστοχήσει σχεδόν από το κέντρο στη λήξη του δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι μετά από τέσσερα λεπτά στην τελευταία περίοδο προσπέρασαν με τρίποντο του Μωραϊτη, αλλά Σανόγκο και Τολιόπουλος απάντησαν για να δώσουν εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (80-83).  Ξανά ο άσος του Περιστερίου έδωσε τη λύση πίσω από τα 6,75 και με δύο εύστοχες προσπάθειες έκανε το 89-85. Το Περιστέρι μπήκε στο τελευταίο λεπτό με τρεις πόντους διαφορά, αλλά ένα χαμένο σουτ του Αγραβάνη και ένα εύστοχο τρίποντο του Χόκλερ 23,5’’ πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης έφερε το ματς στα ίσια (90-90). Το φόλοου του Μπιλάν στα 1,4 δευτερόλεπτα έδωσε τη νίκη στο Περιστέρι, καθώς μετά το τάιμ άουτ του Καστρίτση ο Χόκλερ δεν μπόρεσε να ευστοχήσει στο τρίποντο που επιχείρησε.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 53-44, 71-72, 92-90

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 13, Μωραΐτης 12 (3), Ραντάνοβ, Πουλιανίτης 8 (2), Ντένμον 23 (3), Τζούστον 10, Αγραβάνης 14, Κασελάκης 12 (2).

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Χόρκλερ 5 (1), Γκούντγουϊν 1, Τολιόπουλος 38 (9), Νότε 10 (2), Νετζήπογλου 4 (1), Σανόγκο 10 (1), Μήτρου-Λονγκ 12 (2), Σχίζας, Καββαδάς 10, Πακ