ΑΕΚ-Ιωνικός 92-77: Άνετη νίκη για την Ένωση σε κλίμα συγκίνησης

Μέσα σε κλίμα συγκίνησης στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, λόγω της συμπλήρωσης ενός έτους από τον θάνατο του Στέβαν Γέλοβατς, η ΑΕΚ νίκησε 92-77 τον Ιωνικό.

Κορυφαίος των «κιτρινόμαυρων» ήταν ο Φρέιζερ με 22 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Μίτσελ με 20 πόντους. Ο Μακ Γκριφ είχε 20 πόντους, συμπληρώνοντας μια εξαιρετική τριάδα για την Ένωση. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ο Χόκινς είχε 21 πόντους και ο Μαυροκεφαλίδης είχε 19 πόντους. Αυτή ήταν η πέμπτη νίκη της ΑΕΚ σε έξι αγωνιστικές στο φετινό πρωτάθλημα (5-1), ενώ ο Ιωνικός γνώρισε την πέμπτη του ήττα σε έξι ματς (1-5).

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 6-2 στα 7,27’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, όμως από εκείνο το σημείο και μετά, οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να προσπεράσουν στο σκορ και να ανοίξουν τη διαφορά. Στα 3,08’ πριν το τέλος της περιόδου, η Ένωση προηγούνταν 18-10, ενώ κατάφερε να φτάσει της διαφορά στους δώδεκα πόντους (26-14) στο τέλος της περιόδου. Στη δεύτερη περίοδο, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με την Ένωση να διατηρήσει μια διαφορά κοντά στους δέκα πόντους, ενώ τα 6,18’ πριν το ημίχρονο. Τότε, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά στους επτά (31-24), όμως η ΑΕΚ κατάφερε να ξεφύγει και πάλι στο σκορ, φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στους 16 πόντους (48-32) στα 51’’ πριν το ημίχρονο. Τελικά, οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 51-36.

Στην τρίτη περίοδο, οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να «καθαρίσουν» το ματς και έφτασαν τη διαφορά στους 17 πόντους (61-44) στα 5,55’ πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους δέκα πόντους (65-55) με ένα σερί 11-4, όμως η Ένωση πήγε τη διαφορά στους 15 (70-55) με ένα δικό της 5-0, στα 44’’. Τελικά, οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν στην τέταρτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 72-57 και έδειχναν πως είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και διατηρούσαν μια απόσταση ασφαλείας από τους αντιπάλους τους. Στα 4,52’ πριν το τέλος της αναμέτρησης, η διαφορά ήταν στους 15 πόντους (80-65). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ και η Ένωση έφτασε σε μια εύκολη νίκη 92-77.

Οι διαιτητές: Κάρδαρης, Μαγκλογιάννης, Αγραφιώτης

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 51-36, 72-57,

Οι πόντοι:

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζερ 22 (3/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Πετρόπουλος, ΜακΓκρίφ 20 (7/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 5 (1), Μίτσελ 21 (9/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόνιαρης 3 (1), Ξανθόπουλος 2, Φλιώνης, Περσίδης 4, Μάντσεν 10 (2/3 δίποντα, 6/9 βολές), Παπαδάκης 2, Στρέλνιεκς 3 (1/7 σουτ)

Ιωνικός (Μέξας): Σίμονς 6 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Χάμιλτον 6 (2/11 σουτ, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 λάθη), Μαυροκεφαλίδης 19 (6/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/6 βολές), Λέισι 3 (1), Παρκς 9 (3/5 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπέμπης, Αρσενόπουλος 3 (1), Μάντζαρης 10 (2), Χόκινς 21 (7/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ)