Ζαλγκίρις Μιλάνο-Αρμάνι Μιλάνο 71-62: Πέμπτη νίκη για τους Λιθουανούς (vid)

Η Ζαλγκίρις Κάουνας επικράτησε 71-62 της Αρμάνι Μιλάνο και πανηγύρισε την πέμπτη της φετινή νίκη στην Euroleague.

Κορυφαίος των γηπεδούχων ήταν ο Κίναν Έβανς με 23 πόντους, ενώ τον ακολούθησε στο σκοράρισμα ο Ρόναλντς Σμιτς με δέκα πόντους. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ σημείωσε 19 πόντους, ενώ ο Κέβιν Πάγνκος σταμάτησε στους έντεκα πόντους. Στις 5-3 νίκες η Ζαλγκίρις Κάουνας και στις 3-5 η Αρμάνι Μιλάνο. Παράλληλα, η λιθουανική ομάδα διατήρησε το αήττητο στην έδρα της.

Έδειξε από την αρχή τις προθέσεις της

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε την αναμέτρηση με ένα 7-0 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και κατάφερε να «χτίσει» μια διαφορά από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Το πρώτο καλάθι των Ιταλών ήρθε στα 6,29’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα 9-3 και μείωσε στον πόντο στα 1,54’ πριν το τέλος, όμως οι Λιθουανοί κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο με διαφορά πέντε πόντους (16-11). Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν μια μικρή διαφορά και φάνηκε να ελέγχουν τον αγώνα. Οι Ιταλοί μείωναν στους τέσσερις (22-18), όμως δεν μπορούσαν να προσπεράσουν. Η Ζαλγκίρις προηγήθηκε για πρώτη φορά με έντεκα (29-18) στα 3,26’ πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου και για δεύτερη (32-21) στα 51’’. Τελικά, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά δέκα πόντων (34-24) και έδειχναν πως μπορούσαν να πάρουν τη νίκη στη συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Άντεξε στην πίεση των Ιταλών

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και διατηρούσαν μια διαφορά δέκα πόντων. Στα 6,55’ η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 13 πόντους (41-28). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ και έριξαν τη διαφορά στους οκτώ (47-39) στα 60’’ πριν το τέλος. Η Ζαλγκίρις αποκατέστησε τη διαφορά των δέκα πόντων (49-39) στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κρατήσουν τη διαφορά που είχαν καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Οι Ιταλοί μείωσαν στους πέντε (50-45) στα 8,45’ πριν το τέλος. Στα 6,50’ η ομάδα του Έτορε Μεσίνα μείωσε στους τέσσερις (53-49), όμως οι Λιθουανοί κράτησαν την ψυχραιμία τους και κατάφεραν να φτάσουν τη διαφορά στους έντεκα (60-49), στα 4,05 πριν το τέλος και έδειξαν πως «καθαρίζουν» το ματς. Με το σερί να φτάνει στο 9-0, η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 13 (62-49) στα 2,43’, όμως η Αρμάνι Μιλάνο μείωσε στους επτά (63-58) με ένα 9-1, στα 1,15’. Η Ζαλγκίρις κατάφερε παρά την πίεση των Ιταλών να κρατήσει τη νίκη. Το 71-62 χάρισε στους Λιθουανούς την πέμπτη φετινή τους νίκη (5-3), ενώ η Αρμάνι Μιλάνο γνώρισε την πέμπτη της φετινή ήττα (3-5).

Οι διαιτητές: Πέρεθ, Νέντοβιτς, Βικλίτσκι

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 34-24, 49-39, 71-62

Οι πόντοι:

Ζαλγκίρις Κάουνας (Μακσβίτις): Έβανς 23 (3/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/6 βολές), Λεκαβίτσιους 6, Χέιζ, Σμιτς 10 (10 ριμπάουντ), Μπιρούτις 8, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 7 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντίμσα, Κάβανο 5 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπουτκεβίτσιους 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Ουλάνοβας 5

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέιβις 2, Τόμας 6 (3/9 σουτ), Μήτρου-Λονγκ 19 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Πάνγκος 11 (2/9 τρίποντα), Μέλι 3 (7 ριμπάουντ), Ρίτσι, Χολ 8 (2/9 τρίποντα), Μπαλντάσο, Αλβίτι 5 (1), Χάινς 2 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Φόγκτμαν 6