Μονακό-Μπασκόνια 79-74: Mε ανατροπή στο 6-2 η Μονακό (vid)

Στη δεύτερη θέση της Ευρωλίγκας μαζί με τον Ολυμπιακό βρίσκεται η Μονακό μετά την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο και τελικά τη νίκη επί της Μπασκόνια με 79-74 στο Πριγκηπάτο.

Σχετικά κλειστό ματς για την ποιότητα των δύο ομάδων, με τη Μονακό πάντως να ξεμπλοκάρει επιθετικά μετά από ένα πρώτο δεκάλεπτο που βρήκε προπορευόμενη την Μπασκόνια (20-24). Με Οκόμπο και Ουαταρά οι Μονεγάσκοι βρήκαν στη συνέχεια τον επιθετικό τους, αγαπημένο, ρυθμό και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ 48-45.

Η Μπασκόνια απάντησε με άμυνα και μάλιστα πολύ πειστικά. Κρατώντας στους 10 μόλις πόντους τους παίκτες του Ομπράντοβιτς στο τρίτο δεκάλεπτο (και άποντους στα πρώτα 4:30), οι Βάσκοι με τους Κότσαρ, Κοστέλο και Σεντεκέρσκις άλλαξαν το σκηνικό και πέρασαν μπροστά με 5 (58-63 στο 30’).

Το ματς ήταν ντέρμπι με τα όλα του. Ο Οκόμπο ισοφάρισε στα 2μιση πριν το φινάλε και με δικό του νέο καλάθι η Μονακό προηγήθηκε 73-71. Από εκεί και πέρα η Μπασκόνια βρήκε μόλις τρεις πόντους μέχρι το τέλος, η Μονακό έβαλε όλες τις βολές που κέρδισε και με αυτόν τον τρόπο πήρε την έκτη της νίκη στην Ευρωλίγκα, ισοβαθμώντας στη δεύτερη θέση με τον Ολυμπιακό. Στο 4-4 οι Βάσκοι.

Ο Οκόμπο είχε 22 πόντους με τον Μάικ Τζέιμς να προσφέρει σε πολλούς τομείς, με 10 πόντους, 7 ασίστ, 4 ριμπάουντ και μόλις 1 λάθος. Χένρι με 17 πόντους και 7 ασίστ και Κοστέλο με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι των ηττημένων.

Δεκάλεπτα: 20-24, 48-45, 58-63, 79-74

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 2, Οκομπό 22 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 7/8 βολές), Λόιντ 12 (1 τρίποντο, 9/10 βολές), Ντιάλο 4, Μορμάν 2, Μοτιεγιούνας 11 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Ουαταρά 9 (1), Στράζελ, Χολ 7 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζέιμς 10 (2/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ)

Μπασκόνια (Πεναρόγια): Χάουαρντ 3 (1/7 σουτ), Ραϊέστε, Χένρι 17 (7/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σεντεκέρσκις 6 (3/3 δίποντα), Μαρίνκοβιτς, Ντίεθ 12 (3/5 τρίποντα, ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τόμπσον 13 (5/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Κότσαρ 11 (5/7 δίποντα), Κοστέλο 12 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Κούρουτς