Φενέρμπαχτσε-Παναθηναϊκός 107-77: «Μαύρο» βράδυ στην Κωνσταντινούπολη (vid)

Για ένα δεκάλεπτο άντεξε κόντρα στη Φενέρ ο Παναθηναϊκός στην Τουρκία, αφού η αμυντική κατάρρευση από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, έφερε μία από τις «βαρύτερες» ήττες του στην Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Ράντονιτς δέχθηκε 33 πόντους στη β’ περίοδο και παρότι ακόμα η διαφορά ήταν σε λογικά επίπεδα στο ημίχρονο, οι «πράσινοι» είχαν ακόμα χειρότερη εικόνα αμυντικά στο β’ μέρος οδηγούμενοι έτσι σε μια από τις χειρότερές τους βραδιές στη διοργάνωση.

Πήγαν «στράφι» οι 20 πόντοι του Μπέικον ενώ συν τοις άλλοις ο Γκριγκόνις αποχώρησε με πρόβλημα στη μέση και δεν έπαιξε ξανά. Έχασε τη μάχη των ριμπάουντ (47-37) ο Παναθηναϊκός που σούταρε με το απογοητευτικό 24% στο τρίποντο (6/25). Στο 2-6 οι «πράσινοι» που περιμένουν πλέον τη Βίρτους στο ΟΑΚΑ.

Συνεχίζει μόνη πρώτη η Φενέρ με 7-1 με τους Γουίλμπεκιν (19π), Χέιζ-Ντέιβις (16π) και Έντουαρντς (14π) να κάνουν τη μεγαλύτερη ζημιά. «Μαέστρος» ο Καλάθης με 9 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ στα μόλις 20 λεπτά που τον χρησιμοποίησε ο Ιτούδης. Μονακό στο Πριγκήπατο ο επόμενος αντίπαλος των Τούρκων.

Η Φενέρ μπήκε στο παιχνίδι θέλοντας να παίξει σε υψηλό τέμπο, κάτι που της βγήκε για τα πρώτα λεπτά όταν και προηγήθηκε 13-5 παίρνοντας σκορ κυρίως από τους κοντούς. Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να ακουμπήσει την μπάλα χαμηλά με αποτέλεσμα ο Παπαγιάννης να αναλωθεί σε πολλά μακρινά –άστοχα- σουτ ωστόσο υπήρχε ο Νέιτ Γουόλτερς. Ο Αμερικανός με καλές επιλογές και σωστή εκτέλεση, έφερε γρήγορα τους «πράσινους» κοντά (14-12) για να περάσει η σκυτάλη στον Ντέρικ Γουίλιαμς. Ο Μότλεϊ πλήγωσε με συνεχόμενους πόντους κοντά στο καλάθι αλλά ο Παναθηναϊκός με σερί 10-0 πέρασε μπροστά με 24-20 αφού στην επιθετική εξίσωση μπήκε και ο Μπέικον, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο +3 (22-25).

Η δεύτερη περίοδος δεν ξεκίνησε αλλά ούτε και εξελίχθηκε καλά για το «τριφύλλι». Η Φενέρ με πολύ επιθετική άμυνα και πίεση ψηλά, κρατώντας τον Παναθηναϊκό χωρίς σκορ για τρεισήμισι λεπτά, μέχρι το «τζορντανικό» καλάθι και φάουλ του Μπέικον για το 35-28. Ο Γκουντάιτις πήρε το τρίτο φάουλ του Μότλεϊ σε εκείνο το σημείο αλλά η κατάσταση δεν βελτιώθηκε ιδιαίτερα. Παπαγιάννης και Μπέικον έκαναν ότι μπορούσαν για να προσφέρουν σκορ αλλά με επιθετική πολυφωνία και τον Γουίλμπεκιν να πατάει γκάζι, η Φενέρ πήγε στα αποδυτήρια στο 55-40.

Η Φενέρ παγίωσε πολύ εύκολα μια διαφορά που κυμαινόταν γύρω από τους 20 πόντους στη γ’ περίοδο, την ώρα που θα περίμενε κανείς αντίδραση από τους παίκτες του Ράντονιτς. Η διαφορά σκαρφάλωσε και στους 24 (75-51) με τον Χέιζ-Ντέιβις πια να έχει περάσει σε ρόλο πρωταγωνιστή.

Έτσι… απλά ο Παναθηναϊκός δεν ξαναμπήκε ποτέ στο ματς. Το τέταρτο δεκάλεπτο δεν αντέχει σε ιδιαίτερη ανάλυση, η διαφορά όχι απλά δεν έπεσε καν από τους 20 αλλά συνεχώς αυξανόταν με αποτέλεσμα το τελικό εκκωφαντικό 107-77.

Δεκάλεπτα: 22-25, 55-40, 78-55, 107-77

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλεϊ 10 , Μπιρσέν, Χαζέρ 7, Γουίλμπεκιν 19 (3/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 1/1 βολή), Έντουαρντς 14 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίσρ), Μαχμούτογλου 9 (3) , Χέιζ-Ντέιβις 16 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Πιέρ 2, Τζεκίρι 6 , Γκούντουριτς8 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μπούκερ 7 (4 μπλοκ) , Καλάθης 9 (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 6 (2) , Γουόλτερς 11 (4/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Λι 2, Παπαγιάννης 12 (5/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ) , Γουίλιαμς 10 (2/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ) , Γ. Καλαϊτζάκης 3 , Μπέικον 20 (2/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10/12 βολές, 5 ριμπάουντ) , Πονίτκα 7 (3/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές) , Γκριγκόνις, Μαντζούκας, Γκουντάιτις 6