Μπάγερν Μονάχου-Ολυμπιακός 71-82: Κακός μουσαφίρης (vid)

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα (71-82) και από το Μόναχο διατηρώντας το αήττητο εκτός έδρας στη φετινή Euroleague

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν τα εύκολα δύσκολα, καθώς είχαν φτάσει τη διαφορά ακόμα και στους 15 πόντους, όμως έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πλησιάσουν στους πέντε (71-76) στο 38’. Ο Βεζένκοφ ήταν ο παίκτης που πήρε από το χέρι τους πρωταθλητές και τους οδήγησε στην έκτη τους νίκη σε οκτώ ματς…

Ο Ολυμπιακός ήταν ασταμάτητος και στις δύο πλευρές του γηπέδου στα πρώτα λεπτά με αποτέλεσμα να πετυχαίνει εύκολους πόντους στο ανοιχτό γήπεδο από τα κλεψίματα που έκαναν οι παίκτες του Μπαρτζώκα στην άμυνα. Σε συνδυασμό με την ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6,75 οι «ερυθρόλευκοι» έχτισαν γρήγορα μία διαφορά που έφτασε τους 12 πόντους (6-18). Το τάιμ άουτ του Τρινκιέρι όχι μόνο δεν βελτίωσε την εικόνα της Μπάγερν, αλλά έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πάρουν λίγες ανάσες και να επιστρέψουν στο παρκέ πιο δυνατοί. Μάλιστα ο Ιταλός τεχνικός της γερμανικής ομάδας κάλεσε νέο τάιμ άουτ μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα προκειμένου να βάλει τις φωνές στους παίκτες του. Οι γηπεδούχοι είχαν σκοράρει μόνο με τρίποντα στα πρώτα οκτώ λεπτά (9-23). Ο Ρούμπιτ πέτυχε το πρώτο σουτ εντός πεδιάς, αλλά αυτό δεν μπόρεσε να περιορίσει τη ζημιά που είχαν δημιουργήσει οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη περίοδο (11-27).

Η Μπάγερν Μονάχου βελτιώθηκε σε όλους τους τομείς στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου, αλλά ο Ολυμπιακός έβρισκε τον τρόπο να κρατάει τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα. Τα σουτ κοντά στο καλάθι και οι βολές επέτρεπαν στους γηπεδούχους να διατηρούν ζωντανό το όνειρο του θετικού αποτελέσματος, την ίδια ώρα που οι «ερυθρόλευκοι» πετύχαιναν πιο δύσκολα πόντους από ότι στα πρώτα δέκα λεπτά. Το καλάθι του Μπολομπόι 3’49’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου ήταν και το τελευταίο που σημείωσαν οι φιλοξενούμενοι. Η Μπάγερν με καλή άμυνα, δύο εύστοχα τρίποντα και πολλά επιθετικά ριμπάουντ έτρεξαν σερί 10-0 και μετέτρεψαν το 24-40 σε 34-40.

Φάση από το παιχνίδι Μπάγερν Μονάχου-Ολυμπιακός

Τέσσερις πόντοι και ένα κόψιμο του Γκιλέσπι έριξαν τη διαφορά για πρώτη φορά στους τέσσερις (38-42), αλλά η άψογη συνεργασία των Γουόκαπ, Φαλ κράτησε τους «ερυθρόλευκους» σταθερά μπροστά στο σκορ (40-49). Οι θεωρητικά βασικοί  του Ολυμπιακού εκτόξευσαν ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (47-62) με τον Βεζένκοφ να κυριαρχεί στο ζωγραφιστό και να αγγίζει το νταμπλ νταμπλ αρκετά νωρίς (18 πόντοι-9 ριμπάουντ). Το σύνολο του Τρινκιέρι είχε και πάλι απάντηση, με τον Ομπστ να πετυχαίνει δύο τρίποντα και να διαμορφώνει το 52-62. Σε αυτό το σημείο μίλησε ο αρχηγός και με πέντε πόντους ο Παπανικολάου έστειλε την ομάδα του στην τελευταία περίοδο με το +13 (54-67).

Ο Βεζένκοφ πανηγυρίζει

Ο Φαλ κουράστηκε και υπέπεσε σε τρία λάθη, ο Μπολομπόι δεν μπορούσε να καλύψει επάξια το κενό που άφησε ο Γάλλος και η Μπάγερν βρήκε τρόπο να μειώσει στους εννιά (60-69). Οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν άποντοι για περίπου έξι λεπτά, καθώς μετά το κάρφωμα του Φαλ στα πρώτα 20 δευτερόλεπτα, σκόραρε ξανά ο Γουόκαπ με βολές 3’47’’ πριν το τέλος. Ο Αμερικανός με το εύστοχο ζευγάρι των βολών έδωσε τέλος στο 11-0 σερί των Γερμανών (65-71). Ακόμα τρεις εύστοχες βολές του Λαρεντζάκη έδωσαν πνοή στον Ολυμπιακό επιθετικά (65-74). Το τρίποντο του Χάντερ έφερε την Μπάγερν σε απόσταση πέντε πόντων (71-76), όμως ο Βεζένκοφ με ένα κερδισμένο επιθετικό φάουλ, ένα επιθετικό ριμπάουντ και δύο εύστοχες βολές έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των πρωταθλητών Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 11-27, 34-40, 54-67, 71-82

ΜΠΑΓΕΡΝ (Αντρέα Τρινκιέρι): Βάιλερ-Μπαμπ 7 (1), Ουίνστον 8 (2), Γκίφεϊ 2, Χάντερ 5 (1), Μπόνγκα 11 (1), Γιάραμαζ 12 (1), Λούτσιτς 9 (1), Ομπστ 9 (3), Ρούμπιτ 2, Γκιλεπσί 6

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 9 (1), Κέιναν 7 (1), Λαρεντζάκης 3, Φαλ 16, Σλούκας 14 (2), Βεζένκοφ 20 (2), Παπανικολάου 5 (1), Μπολομπόι 2, Πίτερς 2, Μπλακ 2, ΜακΚίσικ 2