Σέκσαρντ-Ολυμπιακός 78-69: Τέταρτη ήττα για τις «ερυθρόλευκες»

Παρά το πολύ καλό του δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός «προδόθηκε» από την κακή του άμυνα στην τελευταία περίοδο και ηττήθηκε στην Ουγγαρία από τη Σέκσαρντ γνωρίζοντας την τέταρτη ήττα του σε ισάριθμα ματς στην Ευρωλίγκα.

Τα κορίτσια του Ζίμπαρτς δεν ξεκίνησαν καλά και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 18-12 στο 10’ η βελτίωση όμως της αμυντικής λειτουργίας, άλλαξε εντελώς την εικόνα. Ο Ολυμπιακός δέχθηκε μόλις 11 πόντους στη β’ περίοδο και πήγε στα αποδυτήρια με +4 (29-33).

«Σκωτσέζικο ντους» ήταν η συνέχεια για τις Πειραιώτισσες. Αν και μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με σερί 8-0 κάνοντας το σκορ 29-41, δέχθηκαν αμέσως μετά επιμέρους 17-4 για να δουν τη Σέκσαρντ να περνά και πάλι μπροστά με 46-45. Το 48-49 του 30ου λεπτού προμήνυε μάχη, και κάτι τέτοιο έγινε στα πρώτα λεπτά. Γιατί στα τελευταία πέντε λεπτά, ο Ολυμπιακός δέχθηκε 15 πόντους, είδε την αντίπαλό του να ξεμακραίνει και φυσικά σε εκείνο το χρονικό σημείο δεν υπήρχε περιθώριο επιστροφής.

Η Γκούσταφσον ήταν η πρώτη σκόρερ για τις «ερυθρόλευκες» με 23 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τη Νικολοπούλου να προσθέτει 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα και τη Σταμάτη 10 πόντους.

Ο Ολυμπιακός βρίσκεται στο 0-4 και στις 7/12 υποδέχεται τη Βίρτους Μπολόνια.

Στο 2-2 οι Μαγυάρες, με τις Γκορί (13ρ) και Βίβιανς να έχουν από 19 πόντους έκαστη.

Δεκάλεπτα: 18-12, 29-33, 48-49, 78-69

Σέκσαρντ (Τζόκιτς): Χέμπαρντ 15 (6/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Μίκλος 8 (4/8 δίποντα), Στούντερ 4 (0/8 δίποντα, 11 ασίστ), Μανιόκι, Χόρβατ, Γκόρι 19 (5/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουάλας 4, Μπόρος 9 (3/3 τρίποντα), Βιβιάνς 19 (2/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χολτζ

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Σταμάτη 10(2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Αγιούσο 6(2/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σύρρα, Σπυριδοπούλου 5 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκούσταφσον 23 (9/16 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Νικολοπούλου 16 (2/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Δίελα 1, Σουκ 8 (4/7 δίποντα)