Σερβία-Τουρκία 77-76: Πήραν το θρίλερ οι «πλάβι» και «αγκάλιασαν» την πρόκριση

Η Σερβία νίκησε 77-76 την Τουρκία σε ένα συγκλονιστικό ματς και έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς έφτασε τις πέντε νίκες σε οκτώ ματς (5-3), ενώ η ομάδα του Εργκίν Αταμάν βρίσκεται πλέον στο 3-5 και βλέπει το έργο της για πρόκριση να δυσκολεύει. Την επόμενη αγωνιστική, η Σερβία θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Ελλάδα, ενώ η Τουρκία θα υποδεχτεί τη Λετονία. Στο φινάλε των προκριματικών, η Σερβία θα υποδεχτεί τη Μεγάλη Βρετανία, ενώ η Τουρκία θα παίξει τελικό πρόκρισης με το Βέλγιο, εκτός έδρας.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μάρκο Γκούντουριτς, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους, ενώ τον ακολούθησε στο σκοράρισμα ο Ντούσαν Ρίστιτς με 16 πόντους. Από την πλευρά των Τούρκων, ο Σκοτ Ουίλμπεκιν σημείωσε 22 πόντους και ο Ονουράλπ Μπιτίμ 18.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά, με τους Σέρβους να κλείνουν την πρώτη περίοδο με διαφορά τριών πόντων (24-21). Η συγκεκριμένη διαφορά διατηρήθηκε και στο ημίχρονο (37-34), σε ένα ματς για γερά νεύρα. Στην τρίτη περίοδο, οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 54-54 και οδηγήθηκαν στην τελική ευθεία του αγώνα από την ίδια εκκίνηση. Ο αγώνας πήγε στις βολές, όπου ο Ουίλμπεκιν έχασε δυο βολές στα 32’’ πριν το φινάλε, σπαταλώντας την ευκαιρία των Τούρκων να περάσουν μπροστά στο σκορ. Οι Σέρβοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν και το 77-76 παρέμεινε, όμως στην τελευταία φάση και πάλι ο Ουίλμπεκιν δεν κατάφερε να βρει στόχο και η Σερβία πανηγύρισε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 37-34, 54-54, 77-76

Σερβία (Πέσιτς): Γκούντουριτς 18 (5/7 δίποντα, 8/8 βολές), Γιάραμαζ 5 (1), Λούτσιτς 8 (1/6 σουτ, 7 ριμπάουντ), Μίτροβιτς 10 (4/5 δίποντα, 2/3 βολές), Ραντάνοβ 3, Άντζουσιτς, Ντόμπριτς 11 (2), Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα, Γιόβιτς 6 (2), Ρίστιτς 16 (2/5 δίποντα, 4/4 τρίποντα)

Τουρκία (Αταμάν): Μπιτίμ 18 (4/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάζερ 5, Καμπακά 6, Σαϊμπίρ 2, Γουίλμπεκιν 22 (1/3 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 5/7 βολές), Μπίρσεν, Κοκσάλ, Μαχμούτογλου 2, Οσμάνι 8, Σιπάχι 11 (3/4 τρίποντα), Τουντσέρ, Γιασάρ 2