Βαλένθια-Μονακό 89-84: Δύσκολη νίκη για τις «νυχτερίδες» (vid)

Η Βαλένθια νίκησε 89-84 τη Μονακό εντός έδρας, σε ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά.

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Κρις Τζόουνς με 27 πόντους, ενώ ο Τζέιμς Γουέμπ σταμάτησε στους 15 πόντους. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ο Τζόρνταν Λόιντ σημείωσε 24 πόντους και ο Άλφα Ντιαλό 14. Η Βαλένθια έφτασε στις 4-3 νίκες και βρίσκεται στην έβδομη θέση της βαθμολογίας, ενώ η Μονακό έχει πλέον 5-2 νίκες και βρίσκεται στην τέταρτη θέση.

Ντέρμπι από την αρχή του αγώνα

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν την αναμέτρηση κοντά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν διαφορά οκτώ πόντων, στα 2,28’ πριν το τέλος της περιόδου (20-12), όμως οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 8-0 και ισοφάρισαν το σκορ 20-20, το οποίο διατηρήθηκε έως το τέλος της πρώτης περιόδου. Η Βαλένθια είχε στη δεύτερη περίοδο ένα μικρό προβάδισμα, τριών-τεσσάρων πόντων, όμως δεν κατάφερε να ξεφύγει. Η Μονακό κατάφερνε να μαζέψει γρήγορα τη διαφορά και να μένει μέσα στο παιχνίδι. Στα 4,08’πριν το ημίχρονο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με εννέα (36-27), και με δέκα (39-29) στα 3,34’. Οι Μονεγάσκοι έτρεξαν ένα σερί 11-0 και προσπέρασαν στο σκορ (40-39) στα 39’’ πριν το τέλος της περιόδου. Τελικά, οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τις «νυχτερίδες» μπροστά στο σκορ, με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (41-40).

Η Βαλάνθια ξέφυγε, όμως η Μονακό επέστρεψε

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ. Στα 4,55’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με τέσσερις (51-47), όμως η Μονακό μείωσε στα 3,27’’. Η Βαλένθια κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και να κλείσει την τρίτη περίοδο στο +10 (64-54), με ένα σερί 13-7. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκα για πρώτη φορά με έντεκα πόντους στα 9,07’ πριν το τέλος της αναμέτρησης (67-56). Με ένα σερί 8-2 η Μονακό έριξε τη διαφορά στου πέντε (69-64) στα 5,29’ πριν το τέλος. Η Βαλένθια έκανε ένα γρήγορο 5-0 (73-64) και έδειξε πως βρίσκονταν κοντά στη νίκη στα 5,05’ πριν το τέλος. Όμως οι Μονεγάσκοι επέστρεψαν. Στα 3,14’ πριν το τέλος είχαν φέρει το ματς στα ίσια (73-73) με ένα σερί 9-0 και πλέον το ματς έγινε ντέρμπι. Η Βαλένθια απάντησε με ένα 5-0 (78-73) στα 2,02’ πριν το τέλος και έδειχνε να κρατάει και πάλι την τύχη του αγώνα στα χέρια της. Η Μονακό το πάλεψε μέχρι τέλους και μείωσε δυο φορές στο τρίποντο. Η πρώτη στα 30’’ (84-81) και η δεύτερα στα 2’’ πριν το τέλος (87-84). Τελικά, οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη 89-84, με δυο βολές του Πρέπελιτς στο φινάλε του αγώνα.

Διαιτητές: Πουκλ, Παστούσιακ, Κόλιενσιτς

Δεκάλεπτα: 20-20, 41-40, 64-54, 89-84

Οι πόντοι:

Βαλένθια (Μουμπρού): Χάρπερ 15 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ασίστ, 7 λάθη), Κλαβέρ 6 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Πουέρτο, Πρέπελιτς 5 (1), Πραντίγια, Γουέμπ 14 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λόπεθ-Αροστέγι 12 (1/1 δίποντο, 2/2 τρίποντα, 4/5 βολές), Τζόουνς 27 (5/8 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ράντεμπο 2, Ντούμπλιεβιτς 6 (6 ριμπάουντ), Αλεξάντερ

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 5 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Οκομπό 12 (3/10 τρίποντα), Λόιντ 24 (4/8 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 7/7 βολές), Μπλόσομγκεϊμ 2, Ντιάλο 14 (3/7 δίποντα, 8/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μορμάν, Μοτιεγιούνας 8, Ουαταρά, Χολ 7, Τζέιμς 12 (1/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα)