Χανιά-Ολυμπιακός 48-86: Υγιεινός περίπατος για τις «ερυθρόλευκες»

Μια καλή προπόνηση στα Χανιά έκανε ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι που άνοιξε το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής στην Α1 Γυναικών, παίρνοντας ευρεία νίκη με 86-48 επί των Χανίων.

Το ματς δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική, αφού οι γηπεδούχες πέτυχαν μόλις 30 πόντους στα πρώτα 30 λεπτά…

Η διαφορά άνοιξε μετά το πρώτο –κάπως- ανταγωνιστικό δεκάλεπτο (10-18) με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 19-41 και από εκεί και πέρα όλα να παίρνουν τον δρόμο τους για το 6/6 του Ολυμπιακού, που περιμένει πλέον τον Παναθηναϊκό, και το 3-2 των Χανίων (ματς λιγότερο).

Σταμολάμπρου, Σουκ, Γκούσταφσον και Σπυριδοπούλου ήταν η τετράδα που ξεχώρισε για τις Πειραιώτισσες με την Ακλ να είναι η πρώτη σκόρερ για τα Χανιά.

Δεκάλεπτα: 10-18, 19-41, 30-66, 48-86

ΟΑ Χανίων (Λάππας): Κόλεμαν 6, Κλιματσάκη, Γεροστεργίου Χ., Μανουκάκη, Κόνιαλη 4, Ακλ 15, Γεροστεργίου Μ. 3(1), Τσιχλάκη 2, Φάρου 6, Τζόνσον 10.

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 17(3), Σταμάτη 4, Αγιούσο 11(3), Σπυριδοπούλου 13(1), Σύρρα 2, Γκούσταφσον 15, Δίελα 3, Χουγκάζ 3(1), Σουκ 16, Βαμβακά 2.