Βιλερμπάν-Ζάλγκιρις 76-93: O Ντίμσα έδωσε την πρώτη νίκη (vid)

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Βιλερμπάν να έχει περισσότερη ώρα το προβάδισμα και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-22). Πολύ δυναμική η Ζαλγκίρις Κάουνας στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 28-22, προσπέρασε στο σκορ και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-46).

Οι “πράσινοι” ήταν στο +7 στο 24′ λεπτό (59-52), με τους ασπρόμαυρους να ξαναπαίρνουν τα ηνία στο 26′ λεπτό (61-60). Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο αποτελεσματικοί στα επόμενα τέσσερα λεπτά και προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-67). Η Ζαλγκίρις Κάουνας πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 24-9, κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας την Βιλερμπάν με 93-76.

Από την Ζαλγκίρις Κάουνας διακρίθηκαν οι Ντίμσα και Λεκαβίτσιους με 21 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισαν οι Μάθιους και Νουά με 15 και δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-22, 46-50, 67-69, 76-93

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Μάθιους 15 (2), Νουά 12 (2), Καχούντι 6, Τάιους 1, Ρισασέ 5 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο), Ντε Κολό 11 (4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/5 βολές), Φαλ 7 (7 ριμπάουντ), Λάιτι 9, Ομπασόχαν 2, Τζάκσον-Κάρτραϊτ 8 (2), Πονς

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Μασκβίτις): Έβανς 12 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 λάιθη), Λεκαβίτσιους 16 (6/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Χέιζ 6 (7 ριμπάουντ, 5 μπλοκ), Σμιτς 2, Μπιρούτις 8 (4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μπραζντέικις 8, Ντίμσ 21 (2/2 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Κάβανο 5 (1), Μπουτκεβίτσιους 3(1), Ουλάνοβας 12