Μακάμπι Τελ Αβίβ-Μπαρτσελόνα 79-86: Διπλό με πολλούς πρωταγωνιστές για την Μπάρτσα (vid)

Η Μπαρτσελόνα γύρισε την κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στη Μακάμπι και έφυγε με μια μεγάλη νίκη από το Τελ Αβίβ με σκορ 79-86.

Στο πρώτο ημίχρονο τα πράγματα ήταν ισορροπημένα, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να δημιουργήσει μια διαφορά. Καλές επιθετικές συνεργασίες εκατέρωθεν και υψηλός ρυθμός, με την Μπαρτσελόνα να προηγείται μέχρι 5 πόντους (18-23) και τη Μακάμπι να απαντά στο δεύτερο δεκάλεπτο με το μέγιστο δικό της +4 (40-36).

Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους προσπάθησαν να ανεβάσουν την έντασή τους στην άμυνα στη συνέχεια και παρότι αυτό δεν είχε άμεσο αντίκρισμα στο σκορ, φαινόταν ότι η εικόνα του παιχνιδιού αλλάζει.

Το παραπάνω επιβεβαιώθηκε στα πρώτα πέντε λεπτά της τέταρτης περιόδου. Η Μακάμπι σκόραρε τρεις πόντους μόνο με βολές στο πρώτο πεντάλεπτο, η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 73-62 και «κλείδωσε» το ματς από εκεί και πέρα. Σατοράνσκι, Τόμπι και Χίγκινς ανέλαβαν τα υπόλοιπα με την ευστοχία των «μπλαουγράνα» από τη γραμμή να εξασφαλίζει την πέμπτη τους νίκη σε επτά αγώνες, με τη Μακάμπι να μένει στο 4-3.

Ο Λαπροβίτολα τελείωσε το ματς με 19 πόντους (6/12 τρίποντα) ενώ οι Χίγκινς (15π), Τόμπι (14π) και Αμπρίνες (13π) συνεισέφεραν σημαντικά στο σκορ. Εννιά πόντοι, 6 ασίστ και 6 ριμπάουντ για τον Τόμας Σατοράνσκι, Μπράουν (18π) και Μπάλντγουιν (16π) οι κορυφαίοι της Μακάμπι.

Δεκάλεπτα: 20-23, 43-40, 61-62, 79-86.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Κάτας): Άνταμς 8 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπράουν 18 (6/8 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ασίστ), Μπάλντγουιν 16 (4/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ασίστ), Μάρτιν 2 (5 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο 8 (2), Χίλιαρντ, Χόλινς 2, Πόιθρες 10 (6 ριμπάουντ), Νίμπο 9, Κόλσον 6 (2).

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα, Παουλί, Σανλί 4 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Βέσελι 6 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάλινιτς 5 (4 ασίστ), Σατοράνσκι 9 (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Λαπροβίτολα 19 (6/12 τρίποντα, 1/1 βολή), Αμπρίνες 13 (2), Χίγκινς 15 (2/5 τρίποντα, 3 ασίστ, 4 λάθη), Τόμπι 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 1 (0/3 σουτ, 1/2 βολές, 3 ασίστ), Νάτζι.