Αρμάνι Μιλάνο-Βίρτους Μπολόνια 59-64: Εγχώριο αφεντικό η Βίρτους (vid)

Η Βίρτους Μπολόνια πέρασε από το Φόρουμ κόντρα στην Αρμάνι με 64-59 στο παιχνίδι που άνοιξε την 7 αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Κακό ματς ποιοτικά όπως φαίνεται κιόλας από το τελικό σκορ, με τις δύο ομάδες να ισοβαθμούν με ρεκόρ 3-4. Εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο από τη Βίρτους αμυντικά, όταν κράτησε στους 6 μόλις πόντους τη Μιλάνο και σε συνδυασμό με τους 12 του δευτέρου, δέχθηκε 18 σε 20 λεπτά, κάνοντας ουσιαστικά τη διαφορά.

Το ξεκίνημα ήταν αντιστρόφως με τη Μιλάνο να μπαίνει με τη σωστή προσέγγιση σε άμυνα και επίθεση, προηγούμενη 23-12 στο 10’. Οι παίκτες του Σκαριόλο απάντησαν με το ίδιο νόμισμα και με επιμέρους 12-1 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου πέρασαν μπροστά στο σκορ (25-26). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και παγίωσαν μια μικρή διαφορά που τους πήγε μέχρι το ημίχρονο (35-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μιλάνο έμεινε στους 6 μόλις πόντους, με τη Βίρτους να βρίσκει ευκαιρία να «χτίσει» μια καλή διαφορά που έφτασε μέχρι και τους 13 (40-53) αλλά και τους 15 στο ξεκίνημα του τέταρτου και τελευταίου μέρους (43-58). Η ομάδα του Μεσίνα έπαιξε το τελευταίο της χαρτί και περιορίζοντας σημαντικά την αντίπαλό της με αποτελεσματική άμυνα, ροκάνισε τη διαφορά στο 53-59. Μίκι και Τεόντοσιτς πέτυχαν τα καλάθια (δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα) που σιγούρεψαν το σπουδαίο διπλό, με τη Βίρτους να φτάνει στη νίκη.

Ο Μίλος Τεόντοσιτς είχε 15 πόντους με 5/6 τρίποντα, μοιράζοντας και 4 ασίστ, ενώ Μίκι (14π, 5ρ) και Σενγκέλια (12π) στην επανεμφάνισή του μετά τον τραυματισμό του στον ώμο που του στέρησε τη συμμετοχή του στο Ευρωμπάσκετ, συνέθεσαν την τριάδα που ξεχώρισε για τους νικητές.

Ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ με 13 πόντους και 4 ασίστ ήταν ο πρώτος σκόρερ της Μιλάνο, με τον Ντέιβις να προσθέτει 11 και τον Μέλι 9 και 11 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 23-12, 35-39, 41-53, 59-64

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέιβις 11, Τόμας 2, Μήτρου-Λονγκ 13, Πάνγκος 6, Τόνουτ 1, Μέλι 9, Ρίτσι 2, Χολ 8, Μπαλντάσο 1, Χάινς 5, Φόιγκτμαν 1.

Βίρτους Μπολόνια (Σκαριόλο): Κορντινιέ 7, Παγιόλα 2, Μπάκο, Ζαϊτέ 2, Λούντμπεργκ 7, Σενγκέλια 12, Χάκετ 1, Μίκι 14, Οτζελέγε 4, Τεόντοσιτς 15.