Νίκη Λευκάδος-Παναθηναϊκός 55-76: Πέμπτη νίκη για το «τριφύλλι»

Ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από τη Λευκάδα, καθώς επικράτησε 55-76 της τοπικής Νίκης και πανηγύρισε την πέμπτη του νίκη σε ισάριθμα ματς στην Α1 Γυναικών.

Πρώτη σκόρερ για τις «πράσινες» ήταν η Ριντ με 21 πόντους, ενώ την ακολούθησε η Σωτηρίου με δώδεκα πόντους. Από την πλευρά των γηπεδούχων η Τζένινγκς Οκόνορ έκανε double double με 17 πόντους και δέκα ριμπάουντ. Στους 17 πόντους και η Φουράκη. Ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία του αγώνα από την αρχή του αγώνα και επέβαλε τον ρυθμό του. Οι «πράσινες» προηγήθηκαν 21-14 στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις γηπεδούχες να ρίχνουν τη διαφορά στους τέσσερις στο ημίχρονο (39-35). Οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν και πάλι στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο (58-44) και τελικά έφτασαν σε μια εύκολη νίκη 76-55.

Διαιτητές: Λογοθέτης-Μαρινάκης-Ασημακάκη

Δεκάλεπτα: 14-21, 35-39, 44-58, 55-76

Νίκη Λευκάκας (Νανάκος): Δαμουλάκη 3(1), Οκόνορ 17(3), Ντάλα, Δανδουλάκη Α., Βιντσιλαίου, Φουράκη 17, Τραγουστή, Χερντ 8, Κάρεϊ 10.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 21(1), Ζιάκα 2, Κωτούλα, Παυλοπούλου 11(1), Σωτηρίου 12(2), Μπουντούρη 3(1), Αλεξανδρή 11(1), Παλάσκα, Κάρτερ 4, Θεοδωρομανωλάκη 6(2), Χαιριστανίδου 6.