Βίρτους Μπολόνια-Βιλερμπάν 79-84: Φοβερή Βιλερμπάν, επέστρεψε από το -19 (vid)

Πολύ μεγάλη νίκη της Βιλερμπάν στην Μπολόνια επί της Βίρτους με τους Γάλλους να επιστρέφουν από το -19 με το οποίο έχαναν στη δεύτερη περίοδο.

Η εξαιρετική πεντάδα των Μάθιους, Νουά, Ντε Κολό, Φάλ και Λάιτι, έκανε όλη τη δουλειά για την ομάδα του Πάρκερ, που ανέβασε την απόδοσή της αμυντικά στο δεύτερο ημίχρονο και με επιθετική εκτόξευση έφτασε στη νίκη που βελτίωσε το ρεκόρ της στο 3-3. Στο 2-4 η Βίρτους που προσγειώθηκε ανώμαλα μετά τον θρίαμβο στη Μαδρίτη.

Μετά από ένα ισορροπημένο δεκάλεπτο με καλό ρυθμό και για τις δύο ομάδες (22-18) η Βίρτους κράτησε τη Βιλερμπάν στους 5 πόντους στα πρώτα έξι λεπτά της δεύτερης περιόδου, με το επιμέρους σκορ να είναι 20-5 που είχε ως αποτέλεσμα το 42-23. Ο Τεόντοσιτς οργίασε σε αυτό το διάστημα και μαζί με τους Σενγκέλια, Μπάκο έστειλαν τη Βίρτους προηγούμενη 50-36 στα αποδυτήρια.

Το σκηνικό άλλαξε στη συνέχεια, με τη Βιλερμπάν να βελτιώνει την εικόνα της μέσω της άμυνας, με αποτέλεσμα να μειώνει όλο και περισσότερο τη διαφορά και να αποκτά έτσι ψυχολογία. Το 27-14 του τρίτου δεκαλέπτου έφερε τις δύο ομάδες στον πόντο (64-63) και το ματς ήταν πια «θρίλερ» για γερά νεύρα.

Το 6-0 των Γάλλων για το 74-80 με Ντε Κολό και Μάθιους στο 1μιση λεπτό πριν το φινάλε, «πάγωσε» τους παίκτες του Σκαριόλο που όσο και αν προσπάθησαν, είδαν τους φιλοξενούμενους να είναι εύστοχοι στις βολές και να φτάνουν έτσι στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 22-18, 50-36, 64-63, 79-84.

Βίρτους Μπολόνια (Σκαριόλο): Κορντινιέ 5 (1), Μπελινέλι, Παγιόλα, Μπάκο 12 (3/4 δίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Τζαϊτέ 8 (4/4 δίποντα), Λούντμπεργκ 13 (3/5 τρίποντα), Σενγκέλια 7 (1), Χάκετ 2 (1/6 σουτ), Μίκι 3 (1), Γουίμς 4, Οτζελέγιε 11 (5/7 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ), Τεόντοσιτς 14 (3/7 τρίποντα).

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Μάθιους 16 (4/6 τρίποντα), Πολάιτ, Νουά 14 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Καουντί 4, Τάιους 4, Ντε Κολό 12 (4/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Φαλ 10 (4/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Λάιτι 16 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος), Ομπασόχαν 6 (1), Τζάκσον – Κάρτραϊτ 2 (1/8 σουτ), Πονς.