Τρίτων-Ψυχικό 77-75: Πήρε το ντέρμπι κορυφής της Elite League

Ο Τρίτων ήταν ο μεγάλος νικητής (77-75) του ντέρμπι κορυφή με το Ψυχικό στην πρώτη ημέρα της πέμπτης αγωνιστικής της Elite League.

Κορυφαίος για τον Τρίτωνα ήταν ο Πολυτάρχου με 16 πόντους, ενώ οι Καμπερίδης και Τσάμης είχαν από 15 πόντους. Ο Σεγκού είχε 30 πόντους για τους φιλοξενούμενους και ήταν ο κορυφαίοας της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιβάλλουν στο πρώτο μέρος τον ρυθμό τους και να προηγηθούν με δυο στην πρώτη περίοδο (18-16) και με 16 στο ημίχρονο (44-28). Στην τρίτη περίοδο, ο Τρίτων διατήρησε διψήφια διαφορά (62-50), όμως στην τέταρτη περίοδο το Ψυχικό επέστρεψε και έκανε το ματς ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να φτάνουν τελικά στη νίκη.

Διαιτητές: Τσολάκος-Σκαλτσής-Μαρτινάκος (Ντάβαρης)

Δεκάλεπτα: 18-16, 44-28, 62-50, 77-75

Τρίτων (Μιχελάκος): Μάιερς, Κουφόπουλος 13 (1), Ζαραϊδώνης 3 (1), Πολυτάρχου 16 (3), Τσουργιάννης 4, Προίσκος 3 (1), Καμπερίδης 15 (1), Ντράσκοβιτς 8, Τσάμης 15 (1).

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Βίκτορ 14 (1), Γοργόνης 2, Σεγκού 30 (3), Παπανικολάου 12 (1), Αμβράζης, Μαλέλης 2, Παύλος 3 (1), Αθανασούλας 12 (3).