Λαύριο-ΑΕΚ 67-84: Άντεξε στην πίεση και νίκησε η Ένωση

Η ΑΕΚ πέρασε από το Λαύριο επικρατώντας 84-67, φτάνοντας τις τέσσερις νίκες στο φετινό πρωτάθλημα.

Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι γνώρισαν την πέμπτη φετινή τους ήττα και παρέμειναν στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Κορυφαίος των φιλοξενούμενων ήταν ο Μακ Γκιφ με 17 πόντους, ενώ από 15 πόντους σημείωσαν οι Ουίλιαμς και Μάντσεν. Από την πλευρά των γηπεδούχων ο Κόουλ σημείωσε 18 πόντους και ο Νικολαΐδης 15.

Το Λαύριο πήγε συνέχεια από κοντά

Η ΑΕΚ κατάφερε να «χτίσει» από νωρίς μια διαφορά επτά πόντων (11-4), όμως το Λαύριο κατάφερε να φέρει γρήγορα το ματς στα ίσια και στα 2,38’ πριν το τέλος της περιόδου οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες (14-14) με ένα σερί 10-3 των γηπεδούχων. Τελικά, η πρώτη περίοδος έληξε με την Ένωση μπροστά στο σκορ με 20-14, καθώς ακολούθησε ένα δικό της 6-0.

Η Ένωση συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφτασε τη διαφορά στους έντεκα πόντους (26-15) στα 7,56’ πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου. Οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να διατηρήσει την απόστασή τους από τους γηπεδούχους στους δέκα πόντους και έως τα μέσα της περιόδου. Τότε το Λαύριο ξεκίνησε την αντεπίθεσή του και πλησίασε στο τρίποντα (34-31) στα 2,08’ πριν το ημίχρονο με ένα σερί 11-2. Η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στους επτά (38-31), όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να τη ρίξουν στους έξι (39-33) στο τέλος της περιόδου.

Κατάφερε να ξεφύγει και δεν κοίταξε πίσω

Στην τρίτη περίοδο το ματς έγινε ντέρμπι με τους γηπεδούχους να μην αφήνουν τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν στο σκορ. Στα 6,58’ πριν το τέλος της περιόδου, η διαφορά έπεσε στους τέσσερις (46-42), ενώ στα 4,57, οι γηπεδούχοι απείχαν ένα τρίποντο από την Ένωση (50-47). Το Λαύριο μείωσε στον πόντο (50-49), τέσσερα λεπτά πριν το τέλος περιόδου και πέρασε μπροστά (52-51) στα 2,50’. Τελικά, η ΑΕΚ ανέκτησε το προβάδισμα με ένα 7-2 και μπήκε στην τελική ευθεία του αγώνα μπροστά στο σκορ με 58-54.

Στην τέταρτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι κατάφερα να χτίσουν μαι διαφορά οκτώ πόντων στο πρώτο δίλεπτο (64-56). Στα 5,12’ πριν το τέλος του αγώνα, οι «κιτρινόμαυροι» ξέφυγαν με 14’ (75-61) και κάπου εκεί το ματς τελείωσε. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς και η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τη διαφορά στους 21 πόντους (84-63) στα 3,22’ πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν το σκορ στο τελικό 84-67.

Οι διαιτητές: Συμεωνίδης, Ζαχαρής, Πουρσανίδης Κ..
Τα δεκάλεπτα: 14-20, 33-39, 54-58, 67-84

ΛΑΥΡΙΟΑ (Σερέλης): Φλαγκ 7 (0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κόουλ 18 (6/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/4 βολές), Νικολαΐδης Αλ. 15 (3/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Ντέιβις 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γερομιχαλός 8 (3 ασίστ, 4 λάθη, 6 κλεψίματα), Γκρέι 4 (1/6 σουτ, 4 ριμπάουντ), Νικολαΐδης Απ. 1, Ντούραμ 2 (1/6 σουτ), Πιλάβιος 1, Σπρίντζιος, Κουάθ.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζιερ 9 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 4 λάθη), Πετρόπουλος 5 (1), ΜακΓκριφ 17 (7/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 0/1 βολή, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 15 (3/5 τρίποντα), Μίτσελ 9 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ξανθόπουλος (0/2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Φιλιππάκος 3, Περσίδης 2, Μάντσεν 15 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6/6 βολές), Παπαδάκης, Στρέλνιεκς 9 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ).