Κολοσσός-ΠΑΟΚ 80-76: Η ψυχραιμία στις βολές έδωσε τη νίκη

Ο Κολοσσός νίκησε 80-76 τον ΠΑΟΚ στη Ρόδο και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Σταρκς, ο οποίος σημείωσε 29 πόντους, ενώ ο Μορέιρα σημείωσε 14 πόντους. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ο Χανς σημείωσε 24 πόντους και ο Φράνκε 18. Στις 2-3 νίκες οι γηπεδούχοι και στις 3-2 οι φιλοξενούμενοι.

Ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα στο πρώτο μέρος

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 12-4 στην πρώτη περίοδο, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα σερί 11-4, κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στον ένα πόντο (16-15). Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και στη δεύτερη περίοδο, όπου ο «Δικέφαλος» του Βορρά κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα στο σκορ. Οι δυο ομάδες πήγαν καλάθι-καλάθι, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τελικά προβάδισμα τριών πόντων στο φινάλε (38-35).

Οι Ροδίτες το πίστεψαν και τα κατάφεραν

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ξεφύγουν στο σκορ, όμως οι γηπεδούχοι κάλυπταν γρήγορα τις διαφορές που έπαιρναν οι «ασπρόμαυροι». Στα 8,24’ πριν το τέλος της περιόδου, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με έξι (41-35), όμως στα 5,09’ ο Κολοσσός είχε περάσει μπροστά στο σκορ με 45-44 τρέχοντας ένα σερί 10-3. Τελικά, ο «Δικέφαλος» του Βορρά μπήκε στην τέταρτη περίοδο με προβάδισμα ενός πόντους 54-53. Στην τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα για τη νίκη. Στα 5,11’ πριν το τέλος είχαν καλύψει διαφορά έξι πόντων των φιλοξενούμενων (64-64) και οι δυο ομάδες μπήκαν στην τελική ευθεία ισόπαλες. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν ήταν εύστοχοι από τις γραμμές των βολών στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τον Γιαννόπουλος να 4/4 στα να δίνει ουσιαστικά τη νίκη στους γηπεδούχους (80-76).

Οι διαιτητές: Τσαρούχα, Πιτσίλκας, Τσώνος.
Τα δεκάλεπτα: 15-16, 35-38, 53-54, 80-76.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 29 (8/14 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/9 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Χρυσικόπουλος 8 (0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 2, Κατσίβελης 8 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Γιαννόπουλος 7 (0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μορέιρα 14 (7/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 λάθη), Όσμπορν 3 (3/4 βολές), Μπιλλής, Μπαρσέλο, Ιορδάνου, Τιγκ 7, Στεφάνοβιτς 2.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 18 (4/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Τσιακμάς 5 (1), Μαργαρίτης 3, Σαλούστρος 3 (0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρένφρο 9 (4/6 δίποντα, 1/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Χαντς 24 (5/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/6 βολές), Πόλι 5 (1), Σλαφτσάκης 3, Χρηστίδης 2, Καμπερίδης 4 (1/6 σουτ).