Άρης-Απόλλων Πατρών 70-57: Πάτησε γκάζι στο τέλος

Ο Άρης είχε τον τελευταίο λόγο στο παιχνίδι με τον Απόλλωνα της Πάτρας, καθώς αντέδρασε στο εκπληκτικό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων και ολοκλήρωσε το ματς με θετικό τρόπο (70-57).

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Τολιόπουλος με 23 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Γκρίφιν είχε 21.  Αυτή ήταν η τρίτη νίκη του Άρη στο φετινό πρωτάθλημα και η δεύτερη διαδοχική, μετά το διπλό στην ΑΕΚ, ενώ η ομάδα της Πάτρας έχει ρεκόρ 1-4.

Οι Πατρινοί κυριάρχησαν στο πρώτο δεκάλεπτο με εκπληκτική άμυνα και πολυφωνία στην επίθεση. Το 6-6 στο 2’ έγινε 6-20 μετά από πέντε λεπτά με σερί 14-0 των φιλοξενούμενων. Ο Άρης «ροκάνισε» τη διαφορά και με ηγέτη τον Τολιόπουλο όχι μόνο ισοφάρισε, αλλά πέρασε μπροστά στο σκορ με 30-29. Το τρίποντο του Γκρίφιν έστειλε τους φιλοξενούμενους στα αποδυτήρια με διαφορά ενός καλαθιού.

Ο τελευταίος ήταν και ο παίκτης που κατάφερε να κρατήσει τον Απόλλωνα ζωντανό στο κυνήγι του θετικού αποτελέσματος, όταν οι γηπεδούχοι με σερί 10-0 απέκτησαν διαφορά 8 πόντων (40-32). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 47-47, ωστόσο στο δεύτερο μισό του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη είχαν περισσότερη ενέργεια και καθαρότερο μυαλό.

Στα μισά της περιόδου το σκορ ήταν 56-54 και όλα έδειχναν ότι θα οδηγηθούμε σε ένα δραματικό φινάλε. Οι γηπεδούχοι είχαν διαφορετική άποψη και με σερί 12-0 «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 30-32, 47-47, 70-57

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Χόρκλερ 5 (1), Γκούντγουϊν 10, Τολιόπουλος 23 (4), Νότε 17 (1), Νετζήπογλου 5 (1), Σανόγκο 4, Σχίζας, Καββαδάς, Φίλλιος 6, Σιδηροηλίας

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): Γκρίφιν 21 (3), Ντέιβις 9, Μπόγρης 2, Τέιλορ 11 (2), Καράμπελας 9 (1), Σίλα 1, Τζόουνς 4, Καλχούν, Κογιώνης