Ολυμπιακός-Βαλένθια 82-83: Ιδανικός αυτόχειρας στο ΣΕΦ (vid)

Όλα πήγαν στραβά για τον Ολυμπιακό που ενώ ήλεγχε το ματς στη μεγαλύτερη του διάρκεια, το μπλακ άουτ του τέταρτου δεκαλέπτου και ειδικά των τελευταίων λεπτών τον υποχρέωσε στη δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα από τη Βαλένθια αυτή τη φορά.

Απίστευτο φινάλε στο Φάληρο, με τον Ολυμπιακό να χάνει σταδιακά διαφορά ακόμα και 16 πόντων, να δέχεται επιμέρους 11-25 στην τέταρτη περίοδο και να δίνει το δικαίωμα στην εξαιρετική Βαλένθια που δεν παράτησε ποτέ το ματς, να φύγει από το ΣΕΦ με μια πολύτιμη νίκη.

Αλλεπάλληλα λάθη στο φινάλε, δύο χαμένες βολές του Σλούκα, φάουλ του κορυφαίου Βεζένκοφ σε προσπάθεια για τρίποντο του Τζόουνς, και φοβερή άμυνα του Γουέμπ πάνω στον Πίτερς σε «νεκρό» χρόνο.

Στο 4-2 οι «ερυθρόλευκοι» που κάνουν μερικό πισωγύρισμα μετά το 4/4 και τις τρεις νίκες στην Ισπανία. Στο 3-3 η Βαλένθια.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με κέφι και όρεξη στο παρκέ, κάτι που αποτυπώθηκε γρήγορα και στον πίνακα του σκορ. Ωραίες συνεργασίες, γρήγορο και αποτελεσματικό μπάσκετ και το πόδι στο γκάζι από νωρίς. Η Βαλένθια είχε ένα μεγάλο όπλο στην πρώτη περίοδο, το μακρινό σουτ, το οποίο το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο, μην αφήνοντας τη διαφορά να ανέβει στα επίπεδα που ίσως της αναλογούσε. Το +6 (28-22) του 10ου λεπτού έμοιαζε να αδικεί τον Ολυμπιακό, που όμως στη συνέχεια βρήκε και αυτός το «χέρι» του.

EUROLEAGUE / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΒΑΛΕΝΘΙΑ (LATO KLODIAN / EUROKINISSI)

Τα τρίποντα των Σλούκα, Κέινααν και Πίτερς ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (41-30) με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να βγάζουν ενέργεια στην άμυνα, δεχόμενοι μόλις 12 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το προβάδισμα έφτασε και στους 15 πόντους για να κλείσει το ημίχρονο στο 47-34.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ατελείωτο «πάνω-κάτω». Ο Ολυμπιακός ακούμπησε με συνέπεια την μπάλα στη ρακέτα, Φαλ και Βεζένκοφ τελείωσαν φάσεις και η διαφορά έφτασε τους 16 (53-37). Ντούμπλιεβτις και Πρέπελιτς ανέλαβαν δράση και η Βαλένθια απάντησε με 10-0 επιστρέφοντας γρήγορα στο ματς. Η 3η περίοδος ήταν αποθέωση της επίθεσης, με τους Πειραιώτες να βρίσκουν κι άλλες λύσεις, και με τον Παπανικολάου να πετυχαίνει μαζεμένα τρία τρίποντα η διαφορά επέστρεψε στο 30’ στους 13 πόντους (71-58).

Ο Βεζένκοφ πέρασε σε ρόλο δημιουργού στη συνέχεια και «ταΐζοντας» συνέχεια τον Μπλακ που πέτυχε έξι μαζεμένους πόντους, οι γηπεδούχοι κρατούσαν ασφαλές προβάδισμα. Το δίποντο του Μπλακ για το 79-70 στα 5:45 πριν το τέλος, θα ήταν και το τελευταίο εντός πεδιάς του Ολυμπιακού μέχρι το φινάλε. Καλή άμυνα από τους Ισπανούς και βεβιασμένες επιλογές, δεν επέτρεψαν στους «ερυθρόλευκους» να σκοράρουν άλλο καλάθι με τους παίκτες του Μουμπρού να ροκανίζουν τη διαφορά.

Με καλάθι του Γουέμπ το ματς πήγε στον πόντο (80-79) με ένα λεπτό να απομένει για να ακολουθήσουν 2/4 βολές του Κώστα Σλούκα και 4/5 του Κρις Τζόουνς (οι 3 αποτέλεσμα ενός φάουλ του Βεζένκοφ πάνω σε τρίποντο) για το 82-83, το δεύτερο μόλις προβάδισμα της Βαλένθια στον αγώνα. Ο Σλούκας έκανε airball στο τελευταίο σουτ, ο Πίτερς έπιασε την μπάλα στον αέρα αλλά ο Γουέμπ τον σταμάτησε, με τη φάση να εμπεριέχει και υποψία φάουλ…

Είκοσι πόντοι και 7 ασίστ για τον Σάσα Βεζένκοφ, 12 πόντοι και 6 ασίστ για τον Γουόκαπ, 11 πόντοι και επίσης 6 ασίστ από τον Σλούκα για τον Ολυμπιακό, που υποδέχεται την Παρίζαν στις 10/11.

Τη Μονακό φιλοξενεί μία μέρα μετά η Βαλένθια, που είδε τους Τζόουνς και Ντούμπλιεβιτς να πετυχαίνουν από 17 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 28-22, 47-34, 71-58, 82-83

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Κάναν 3 (1), Λαρεντζάκης 1 (0/2 σουτ, 1/2 βολές), Φαλ 10 (5/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Σλούκας 11 (1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ασίστ, 3 λάθη), Βεζένκοβ 20 (7/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 0/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παπανικολάου 9 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπόλομποϊ, Πίτερς 3 (1), Μπλακ 9 (4/4 δίποντα, 1/2 βολές), ΜακΚίσικ 4 (0/3 τρίποντα)

Βαλένθια (Μουμπρού): Χάρπερ 9 (1/5 τρίποντα), Κλαβέρ 7 (1), Πουέρτο 3 (1), Πρέπελιτς 5 (1/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Γουέμπ 9 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λόπεθ – Αροστέγκι 4 (3 ασίστ), Τζόουνς 17 (1/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Ράντεμπο 2, Ντούμπλιεβιτς 17 (4/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Αλεξάντερ 10 (5/7 δίποντα)