Μπαρτσελόνα-Φενέρμπαχτσε 81-80: Της έσπασε το αήττητο στο θρίλερ (vid)

Σε ένα ματς θρίλερ, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να νικήσει 81-80 τη Φενέρμπαχτσε και την ανάγκασε στην πρώτη φετινή της ήττα στη διοργάνωση.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Νικολάς Λαπροβίτολα, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους και 5/8 σουτ τριών πόντων. Στους 14 πόντους ο Νίκολα Κάλινιτς και στους 13 ο Μάικ Τόμπεϊ. Από την άλλη πλευρά, ο Τζόναθαν Μότλεϊ είχε 23 πόντους για τους φιλοξενούμενους, ενώ οι Μαχμούτογλου και Γκούντουριτς τελείωσαν το ματς με έντεκα πόντους.

Στους οκτώ πόντους ο Νικ Καλάθης σε 21,22 λεπτά συμμετοχής. Ο Έλληνας γκαρντ είχε επίσης τρία ριμπάουντ, δυο ασίστ, δυο κλεψίματα και ένα κόψιμο. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πανηγύρισε την τέταρτη φετινή της νίκη (4-2), ενώ η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη γνώρισε την πρώτη φετινή της ήττα (5-1).

Δεν άφηνε η μία την άλλη να ξεφύγει

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε με ένα 6-0 την αναμέτρηση, με την Μπαρτσελονα να απαντάει με ένα 8-2 και να φέρνει το ματς στα ίσια στα 5,22’ πριν το τέλος της περιόδου. Ο Νικ Καλάθης με τρίποντο στα 3,14’ έδωσε «αέρα» τεσσάρων πόντων στην ομάδα του (15-11), όμως η Μπαρτσελόνα με ένα ακόμα 8-2, πήρε προβάδισμα 19-17 στα 59’’ πριν το τέλος. Τελικά, οι «μπλαουγκράνα» πήγαν στη δεύτερη περίοδο μπροστά στο σκορ με 21-19.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο. Η Μπαρτσελόνα ξέφυγε με τέσσερις για πρώτη φορά στα 8,05’ πριν το ημίχρονο (27-23), όμως η Φενέρμπαχτσε επέστρεψε γρήγορα και στα 5,45’ το σκορ ήταν ισόπαλο 28-28. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 6-1 και πήραν προβάδισμα με πέντε (34-29) στα 2,40’ πριν το φινάλε, με την τουρκική ομάδα να μειώνει στο καλάθι στα 2,13’. Τελικά, οι Καταλανοί πήγαν στο ημίχρονο με τρεις πόντους διαφορά (39-36), σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι από την αρχή.

Η Φενέρ ροκάνιζε, όμως οι Καταλανοί άντεξαν

Η Φενέρμπαχτσε μείωσε στον πόντο, στην αρχή της τρίτης περιόδου (39-38), όμως οι Καταλανοί κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 11-4 και προηγήθηκαν με οκτώ πόντους, στα 5,17’ πριν το τέλος. Η διαφορά έφτασε και τους δώδεκα πόντους (54-42) στα 4,05’. Οι παίκτες τους Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ανέβασαν τη διαφορά στο +16 (60-44) στα 2,11’ και έδειξαν πως πήραν τα ηνία του αγώνα. Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη μείωσαν σε 60-49, όμως Τόμας Σατοράνσκι έστειλε την Μπαρτσελόνα στην τέταρτη περίοδο με διαφορά 13 πόντων (62-49).

Η Φενέρμπαχτσε δεν κατέθεσε τα όπλα και με ένα σερί 11-5 μείωσε τη διαφορά στους επτά πόντους (67-60) στα 6,51’ πριν το τέλος του αγώνα επιστρέφοντας στο ματς. Με τη διαφορά έχει πέσει κάτω από τους δέκα πόντους, οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Στα 4,54’ πριν το τέλος, η Μπαρτσελόνα είχε διαφορά δέκα πόντων (74-64). Η τουρκική ομάδα κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους πέντε, με ένα σερί 5-0 στα 3,25’ και μετέτρεψε το ματς σε ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +7 στα 2,22’, όμως Μότλεϊ και Μαχμούτογλου έριξαν τη διαφορά στο καλάθι (78-76) στα 55’’ πριν το τέλος. Ο Κάλινιτς με τρίποντο έδωσε «ανάσα» στους «μπλαουγκράνα» (81-76) στα 36’’, πριν το φινάλε. Ο Μαχμούτογλου έριξε τη διαφορά στο τρίποντο (81-78) στα 31’’ και ο Μότλεϊ μείωσε στον πόντο (81-80) στο φινάλε του αγώνα, με τους Καταλανους να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη επί της πρώην αήττητης Φενέρμπαχτσε.

Οι διαιτητές: Μπολτάουζερ, Χόρντοβ, Νίκολιτς

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-36, 62-49, 81-80

Οι πόντοι:

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Παουλί, Σανλί 6 (0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Βέσελι 4 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάλινιτς 14 (2), Σατοράνσκι 2 (1/2 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 26 (2/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 7/9 βολές, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Αμπρίνες 1 (0/5 τρίποντα), Χίγκινς 3, Τόμπι 13 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 8, Νάτζι 4.

Φενέρμπαχτσε (Ιτούδης): Μότλεϊ 23 (9/12 δίποντα, 5/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπιρσέν 2, Χαζέρ 6, Γουίλμπεκιν 6 (0/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Έντουαρντς 2, Μαχμούτογλου 11 (3/5 τρίποντα), Χέιζ – Ντέιβις 3, Πιερ, Τζεκίρι 4, Γκούντουριτς 11 (1), Μπούκερ 4, Καλάθης 8 (2/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη).