Ραμάτ Χασαρόν-Παναθηναϊκός 62-76: Έκανε το 2/2 το «τριφύλλι»

Ο Παναθηναϊκός πέρασε με 76-62 από το Ισραήλ κόντρα στη Ραμάτ Χασαρόν και πήρε τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στον πρώτο όμιλο του Eurocup.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη έλεγχαν το ματς στη μεγαλύτερη διάρκειά του, και σε αυτό βοήθησαν τα 10/16 τρίποντα, τα οποία κάλυψαν τη μεγάλη διαφορά στα ριμπάουντ (41-22).

Η άμυνα έκανε τη διαφορά, οδηγώντας τις Ισραηλινές σε 18 λάθη, ενώ στο δεύτερο και στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός δέχθηκε μόλις 24 πόντους. Οι «πράσινες» έκλεισαν το ημίχρονο στο +7 (34-41), κράτησαν το προβάδισμά τους χάρη στην άμυνα στην 3η περίοδο και από τη στιγμή που βρήκαν και πάλι επιθετικό ρυθμό στη συνέχεια, «καθάρισαν» το ματς.

Η Πηνελόπη Παυλοπούλου πέτυχε 24 πόντους με 10/13 σουτ, ενώ 19 πόντους με 5/6 τρίποντα είχε η Άρικα Κάρτερ. Η Τσάρλι Κόλιερ με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ ξεχώρισε από τη Ραμάτ Χασαρόν που βρίσκεται στο 0-2. Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Ερυθρό Αστέρα στις 9/11 για την 3η αγωνιστική.

Δεκάλεπτα: 24-26, 34-41, 48-54, 62-76.

Ραμάτ Χασαρόν (Ρέουβεν): Κόλιερ 15, Ιβάνοβιτς 16 (2), Τζένκινς 8, Καρς 14 (2), Σαρ 4 (1), Κέστεν – Ραζ 3 (1), Σούστερ 2.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Μπουντούρη 5 (1), Κωτούλα, Παυλοπούλου 24 (2), Ριντ 14, Σωτηρίου 14 (2), Αλεξανδρή, Κάρτερ 19 (5), Χαριστανίδου.