Μιλάνο-Ρεάλ 77-83: Με άμυνα και σούπερ Μούσα η Ρεάλ (vid)

Με τον Τζάναν Μούσα να κάνει σούπερ ματς και τους συμπαίκτες του σπουδαίο β΄ ημίχρονο αμυντικά, η Ρεάλ πέρασε από το Μιλάνο κόντρα στην Αρμάνι πιάνοντάς τη στη βαθμολογία.

O Βόσνιος τελείωσε το ματς με 25 πόντους (5/8 τρίποντα), 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ όντας ο κορυφαίος της «βασίλισσας», έχοντας στον πλευρό του τους Χεζόνια (15π) και Ταβάρες (11π, 9ρ).

Το παιχνίδι ήταν αποθέωση της επίθεσης στο πρώτο μέρος και αντιστρόφως ανάλογο στο δεύτερο. Η Ρεάλ ξεκίνησε καλύτερα οδηγώντας το σκορ (15-21) με τη Μιλάνο να ακολουθεί σε κοντινή απόσταση και να προσπερνάει στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το προβάδισμα εναλλασσόταν συνεχώς με τους Ιταλούς να πηγαίνουν προηγούμενοι με τρεις στα αποδυτήρια χάρη σε αυτή την υπέροχη φάση του Κέβιν Πάνγκος:

Η απάντηση της Ρεάλ ήρθε από την άμυνα αφού στην 3η περίοδο κράτησε τη Μιλάνο στους 11 μόλις πόντους και την ίδια στιγμή πέτυχε 20 για το 61-67 του 30’. Τα πράγματα… σοβάρεψαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με τη Ρεάλ να κρατά την αντίπαλό της στους δύο πόντους για έξι λεπτά. Μούσα, Χεζόνια και Ταβάρες σκόραραν σε αυτό το διάστημα φέρνοντας τη διαφορά στο +14 (63-77) με το ματς να έχει κριθεί ουσιαστικά. Η Μιλάνο πλησίασε μέχρι τους 5 με τρίποντο του Ντεσόν Τόμας (75-80) στα 55’’ αλλά οι παίκτες του Ματέο δεν γινόταν να χάσουν το «διπλό».

Ο Πάνγκος με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Μεσίνα, με τον Μέλι να προσθέτει 12, τον Μήτρου-Λονγκ 11 και 4 ασίστ, ενώ ο Χολ είχε 7 ασίστ και 5 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-23, 50-47, 61-67, 77-83

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέιβις 5 (1/6 δίποντα, 3/3 βολές), Τόμας 7 (2), Μήτρου-Λονγκ 11 (1/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πάνγκος 21 (2/3 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 2/2 βολές), Μέλι 12 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μπάρον 6 (1), Ρίτσι, Χολ 5 (2/8 σουτ, 7 ασίστ), Χάινς, Ντατόμε 8 (2), Φόγκτμαν 2

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Αμπάλδε 7 (1), Χάνγκα 3, Χεζόνια 15 (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ροντρίγκεθ 9 (1), Ντεκ 7 (1/7 σουτ, 8 ριμπάουντ), Πουαριέ, Κορνελί, Ταβάρες 11 (5/5 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γιουλ, Γιαμπουσέλε 6 (0/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές), Μούσα 22 (4/4 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ)