Ολυμπιακός-Πολκοβίτσε 70-83: Υπόκλιση στη Σπανού (vid)

Η Άρτεμις Σπανού ήταν η μεγάλη πρωταγωνίστρια για την Πολκοβίτσε που ανάγκασε τον Ολυμπιακό σε εντός έδρας ήττα στο ΣΕΦ για την Ευρωλίγκα.

H Ελληνίδα ψηλή, ήταν καταλυτική με 27 πόντους και 11 ριμπάουντ οδηγώντας την ομάδα της στο 2/2 στην Ευρωλίγκα.

Η Γκούσταφσον ήταν για ακόμα ένα ματς συγκλονιστική με 30 πόντους και 7 ριμπάουντ ωστόσο δεν μπόρεσε να αποσοβήσει τη δεύτερη ήττα για τις «ερυθρόλευκες».

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε 22-14 με 12 πόντους της Γκούσταφσον σε αυτό το διάστημα, αλλά η κακή άμυνα σε δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο, οδήγησαν στο 48-64 του 30’, με το ματς κατ’ ουσίαν να έχει κριθεί.

Μέχρι το ημίχρονο οι παίκτριες του Ζίμπαρτς ήταν μέσα στο παιχνίδι (35-37) ωστόσο η έλλειψη διάρκειας στην απόδοσή τους ήταν εμφανής. Τα ψηλά κορμιά των Πολωνών έκαναν τη διαφορά με τα ριμπάουντ να είναι 57 έναντι 31.

Δεκάλεπτα: 22-14, 35-37, 48-64, 70-83

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Δίελα, Γκούσταφσον 30 (4), Σουκ 9 (2), Σταμολάμπρου 1, Βαμβακά, Αγιούστο 15 (3), Σπυριδοπούλου 2, Σταμάτη, Στραουτμάνε 9 (3), Σύρρα 4

Πολκοβίτσε (Κοβαλέβσκι): Μπάνατσακ, Γκερτσέν 10 (2), Μαβούνγκα 12 (2), Πιεστρίνσκα 1, Τέρνερ 9, Κάτζο 2, Φρίσκοβετς 10 (2), Γκάιντα 2, Σπανού 27 (4), Τελένγκα 10.