Μάλαγα-ΠΑΟΚ 77-63: Κατάρρευση στο τέταρτο δεκάλεπτο

Το καταστροφικό τέταρτο δεκάλεπτο του ΠΑΟΚ στην Ανδαλουσία, του κόστισε την ήττα από τη Μάλαγα με 77-63 για την 3η αγωνιστική του Champions League.

Οι παίκτες του Λυκογιάννη ήταν μέσα στη διεκδίκηση της νίκης για 30 και κάτι λεπτά, έχοντας πάντα σε απόσταση βολής τους γηπεδούχους, αλλά οι 9 μόλις πόντοι που σημείωσαν στην τέταρτη περίοδο, κατέστησαν απαγορευτική κάθε σκέψη για νίκη. Συν τοις άλλοις υπάρχει η ανησυχία για την κατάσταση του Ζάκιους Ντάρκο-Κέλι που αποχώρησε με φορείο και κατευθείαν για το νοσοκομείο.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με το σκορ στο 57-54 στο τελευταίο δεκάλεπτο και έμειναν κοντά μέχρι το 36’ (63-59). Στο τελευταίο τετράλεπτο το επιμέρους σκορ ήταν 14-4 και έτσι τα πάντα τελείωσαν.

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλός στα τρία τέταρτα του αγώνα και παρότι προηγήθηκε μόλις μία φορά (13-14) δεν άφησε τη Μάλαγα να ξεφύγει ακόμα και όταν η γηπεδούχος έφτανε το +9 (34-25). Κόστισε η μεγάλη διαφορά στα ριμπάουντ (41-24) και τα 15 επιθετικά της Μάλαγα, ενώ οι Θεσσαλονικείς έμειναν πολύ χαμηλά στη δημιουργία με μόλις 7 ασίστ.

Ο Φράνκε είχε 18 πόντους για τον «δικέφαλο» με τους Ράιλι και Πόλεϊ να πετυχαίνουν από 12 έκαστος. Στο 1-2 ο ΠΑΟΚ που ταξιδεύει στη Σαρδηνία για ματς με τη Σάσαρι την επόμενη αγωνιστική. Στο 3-0 οι Ισπανοί που παίζουν στη Ντιζόν την 4η αγωνιστική και είδαν τον Μπριθουέλα να κάνει σπουδαίο ματς με 27 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-16, 36-32, 57-54, 77-63

Μάλαγα (Ναβάρο): Τζέντοβιτς 2, Καλινόσκι 2 (1/7 σουτ), Λίμα 6 (5 ριμπάουντ), Οσετκόβσκι 6 (6 ριμπάουντ), Πέρι 10 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπαρέιρο, Μπριθουέλα 27 (7/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/4 βολές σε 19:26), Κάρτερ 5 (1), Ντίαθ 9 (1/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Έτζιμ, Κράβις 8 (4/4 δίποντα), Τόμας 2

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 19 (1/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/9 βολές), Χαντς 11 (2), Πόλι 12 (1), Ρένφρο 4, Τσιακμάς, Χρηστίδης, Ντάρκο-Κέλι, Καμπερίδης, Μαργαρίτης 4, Ράιλι 12 (2/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Σαλούστρος 2