Παναθηναϊκός-Κολοσσός 77-67: “Έπαιξε με τη φωτιά” και γλίτωσε

Ο Παναθηναϊκός έφτασε πολύ κοντά στο κάζο, όμως τελικά γλίτωσε και πήρε τη νίκη 77-67, στο ματς με τον Κολοσσό.

Οι «πράσινοι» είχαν προηγηθεί ακόμα και με 24 πόντους, όμως ένα black out στην τρίτη περίοδο έδωσε την ευκαιρία στους Ροδίτες να επιστρέψουν στο ματς και να βάλουν δύσκολα στην ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς, η οποία αγχώθηκε σε ένα φαινομενικά εύκολο ματς.

Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν ο Πονίτκα με 19 πόντους και τον ακολούθησε ο Παπαγιάννης με 13. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων ο Σταρκες είχε 25 πόντους και ο Μορέιρα σταμάτησε στους 13. Αυτή ήταν η τρίτη φετινή νίκη του «τριφυλλιού» σε τέσσερα ματς, ενώ οι Ροδίτες γνώρισαν την τρίτη φετινή τους ήττα, επίσης σε τέσσερα ματς.

Πάτησε γκάζι από την αρχή το «τριφύλλι»

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 17-2 στην αρχή του αγώνα και ουσιαστικά «καθάρισε» την υπόθεση νίκη, πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και έφτασαν τη διαφορά στους 20 πόντους (24-4) στα 2,19’ πριν το τέλος της περιόδου. Το «τριφύλλι» έφτασε τη διαφορά και στους 22 πόντους (32-10), στα 21’’ πριν το τέλος, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν με τρίποντο του Σταρκς να τη ρίξουν κάτω από τους 20 (32-13) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το «τριφύλλι» να κυριαρχεί στο παρκέ του ΟΑΚΑ. Μετά το πρώτο πεντάλεπτο της περιόδου, ο Παναθηναϊκός διατηρούσε μια διαφορά κοντά στους 20 πόντους (40-21), την οποία πήγε στο +24 (48-24), δυο λεπτά πριν το ημίχρονο. Τελικά, οι «πράσινοι» πήραν στο +21 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου (48-27).

“Καρδιοχτύπησαν” οι «πράσινοι» με τους μαχητές Ροδίτες

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στην τρίτη περίοδο. Η διαφορά στο σκορ παρέμενε στους 20 πόντους, με τους «πράσινους» να την ανεβάζουν στους 24 και τους Ροδίτες να τη ρίχνουν έως τους 18. Και ξαφνικά, οι «πράσινοι» παθαίνουν «black out» και οι Ροδίτες τρέχουν ένα σερί 18-4, επιστρέφοντας σε ένα παιχνίδι που έμοιαζε χαμένο. Το τρίτο δεκάλεπτο κλείνει με τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 56-48 και το επί μέρους σκορ να είναι 21-8 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στην τέταρτη περίοδο, το σερί των φιλοξενούμενων έφτασε το 23-8 και έριξαν τη διαφορά στους έξι (56-50). Οι «πράσινοι» αντέδρασαν και με ένα σερί 6-0 ανέβασαν τη διαφορά στους δώδεκα (62-50) στα 6,26’, πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Και ενώ όλα έδειχναν πως ο Παναθηναϊκός θα κρατούσε μια διαφορά ασφαλείας, οι Ροδίτες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με ένα νέο σερί 12-4 έριξαν τη διαφορά στους τέσσερις πόντους και έκαναν το ματς ντέρμπι στα 2,36’ πριν το τέλος. Ο Λι με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους πέντε, όμως ο Μορέιρα, κατάφερε να τη ρίξει και πάλι στους τέσσερις στα 1,42’ πριν το τέλος (69-64). Δυο καλάθια από τους Παπαγιάννη και Καλαϊτζάκη έδωσαν προβάδισμα νίκης στους «πράσινους» (74-67) στα 44’’ πριν το τέλος και ουσιαστικά έκριναν την αναμέτρηση. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Πονίτκα με τρίποντο (77-67).

Διαιτητές: Ζαχαρής, Ξενικάκης, Μαρτινάκος.
Τα δεκάλεπτα: 32-13, 48-27, 56-48

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 8 (1/6 τρίποντα), Λι 10 (2/7 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Παπαγιάννης 13 (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς 7 (1), Πονίτκα 15 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη, 2 κλεψίματα), Γουόλτερς 2 (2 ασίστ), Μποχωρίδης 2, Γ. Καλαϊτζάκης 9 (1), Σαμοντούροβ 1, Μαντζούκας 8 (2), Γκουντάιτις 2 (6 ριμπάουντ).

Κολοσσός (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 25 (8/15 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Χρυσικόπουλος 2 (1/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 2, Κατσίβελης 9 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη, 5 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 11 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μορέιρα 13 (5/12 δίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ), Όσμπορν, Μπιλλής, Μπαρσέλο 5 (1), Στεφάνοβιτς (0/3 σουτ).