Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 58-69: Αήττητοι οι «πράσινοι»

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 69-58 τον Ολυμπιακό στη Ραφήνα και τελείωσε αήττητος τις υποχρεώσεις του.

Κορυφαίος για τους «πράσινους» ήταν ο Αβδάλας με 13 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν στο σκοράρισμα οι Ζερβός και Εζέτζα με δέκα πόντους. Από την πλευρά των «ερυθρόλευκων», οι Σπαρτάλης και Σεγούρα είχαν από έντεκα πόντους.

Οι «πράσινοι» πήραν από την αρχή του αγώνα τα ηνία και βρέθηκαν μπροστά σκορ, στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-17). Η εικόνα στη δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε, με το «τριφύλλι» να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +8 (42-34). Στο τρίτο δεκάλεπτο, η διαφορά έφτασε στους 15 πόντους, καθώς οι τυπικά φιλοξενούμενοι κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 14-7 και να ξεφύγουν στο σκορ (56-41). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, το «τριφύλλι» διατήρησε άνετα το προβάδισμά του και έφτασε στη νίκη επί του «αιωνίου» αντιπάλου (69-58).

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 34-42, 41-56, 58-69

Οι πόντοι:

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παζιωτόπουλος 3, Αμπόση 7 (1), Μαυραντζώτου 8 (2), Αλέξης 8 (2), Κουζούκας 9, Λαμπρόπουλος, Σπαρτάλης 11, Σαλταρίκος, Σωτηρόπουλος, Σεγούρα 11, Γιακάι 1

Παναθηναϊκός (Ρήγγας): Τουλάτος 3 (1), Ζερβός 10 (2), Αθανασόπουλος 9, Κουστένης 4, Βασιλαντωνάκης 6, Ξωξάκος 7 (1), Γεωργιάδης, Εζέτζα 10, Τουμαζάτος 7, Αβδάλας 13 (1)