Ολυμπιακός-Λαύριο 98-61: Επιστροφή στις νίκες με Λούντζη και Μπλακ

Μια καλή προπόνηση ήταν για τον Ολυμπιακό το ματς με το Λαύριο για την 4η αγωνιστική της Basket League με τους «ερυθρόλευκους» να μένουν μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία.

Μιχάλης Λούντζης και Ταρίκ Μπλακ έπαιξαν από ένα 20λεπτο και πέτυχαν από 21 πόντους έκαστος, με τον πρώτο να έχει 6/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ και τον δεύτερο 7/11 σουτ και 6 ριμπάουντ.

Μοίρασε τον χρόνο και αποφόρτισε αυτούς που παίζουν περισσότερο ο Γιώργος Μπαρτζώκας, με τους Λαρεντζάκη και Μακίσικ να μένουν εκτός 12άδας. Στην τελευταία θέση όντας η μοναδική ομάδα που ακόμα δεν έχει πάρει νίκη έμεινε το Λαύριο.

Η ομάδα του Σερέλη μπήκε μπροστά στο ξεκίνημα (1-5) και αυτό ήταν και το τελευταίος τη προβάδισμα στο ματς, αν και ακολούθησε στο πρώτο δεκάλεπτο τους Πειραιώτες. Με Βεζένκοφ και τρίποντα από Κέινααν και Γουόκαπ ο Ολυμπιακός έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 25-19.

BASKET LEAGUE 2022-2023 / ΟΣΦΠ – ΛΑΥΡΙΟ (ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΥ / EUROKINISSI)

Το 9-0 με το οποίο μπήκαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο τροφοδοτώντας συνεχώς το Φαλ, έβαλε τα πράγματα σε μια πιο ρεαλιστική βάση. Ο Λούντζης έβαλε πέντε τρίποντα σε αυτή την περίοδο, ο Γάλλος ψηλός συνέχισε να τελειώνει τις φάσεις και κάπως έτσι φτάσαμε στο 53-29 της ανάπαυλας.

Το Λαύριο στάθηκε ανταγωνιστικότατο στη γ’ περίοδο κυρίως χάρη στους Φλαγκ και Κόουλ και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να παιχθεί καλό μπάσκετ και από τις δύο πλευρές, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί τη διαφορά του και στο 30’ (73-49), την οποία αύξησε με το καλό του τελευταίο δεκάλεπτο. Το επιμέρους 25-12 ανέβασε τη διαφορά στα τελικά της επίπεδα, με τους Πίτερς και Πάπας να μπαίνουν στο κάδρο των διακριθέντων δίπλα σε Μπλακ και Λούντζη.

Κοιτάζει το εντός έδρας ματς με τη Βαλένθια ο Ολυμπιακός που παίζει εκτός έδρας με τον Ιωνικό την επόμενη εβδομάδα. Την ΑΕΚ υποδέχεται το Λαύριο.

Δεκάλεπτα: 25-19, 53-29, 73-49, 98-61.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2/4 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Κάναν 7 (1), Βεζένκοφ 11 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 3 (1), Μπλακ 21 (7/11 δίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ), Λούντζης 21 (6/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κολοβέρος 2, Πάπας 6 (1/4 τρίποντα, 7 ασίστ), Φαλ 9 (3/5 δίποντα, 3/7 βολές), Σλούκας, Μπόλομποϊ 6 (3/4 δίποντα), Πίτερς 6 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα).

Λαύριο (Σερέλης): Φλαγκ 12 (2/5 τρίποντα), Κόουλ 11 (1/10 σουτ, 8/8 βολές, 3 ασίστ), Ντούραμ 13 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντέιβις 2, Γερομιχαλός 10 (4/4 σουτ, 1/2 βολές), Καρακώστας, Αϊβαζίδης, Πιλάβιος 4, Δεϊμέζης, Σπρίντζιος 3 (1), Βουλγαρόπουλος 2, Κουάθ 4.