Μαρούσι-Ελευθερούπολη 101-86: Στάση «Άγιος Θωμάς» για τους φιλοξενούμενους

Η Ελευθερούπολη γνώρισε την πρώτη της φετινή ήττα στο πρωτάθλημα της Elite League, μετά το 101-86 από τo Μαρούσι, στο κλειστό του «Αγίου Θωμά».

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σταυρκούκας, ο οποίος σημείωσε 24 πόντους, ενώ τον ακολούθησε στο σκοράρισμα ο Στασινός με 22 πόντους. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ο Τουτζιαράκης σημείωσε 17 πόντους και ο Ναούμης 14. Η ομάδα των βορείων προαστίων είχε από την αρχή του αγώνα το προβάδισμα και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +10 (30-20). Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι βρίσκονταν στο +15 (57-42) και είχαν πάρει σαφές προβάδισμα νίκης. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και στο δεύτερο μέρος, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 79-58 στο τέλος της τρίτης περιόδου και τελικά να φτάνουν στη νίκη 101-86.

Διαιτητές: Μαλαμάς-Χριστινάκης-Σκαλτσής (Αναστασίου)
Δεκάλεπτα: 30-20, 57-42, 79-58, 101-86

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Σταυρακούκας 24 (2), Παπαδημητρίου, Στασινός 22 (4), Θεοδώρου 14 (4), Ξύδας 9 (1), Καμαριανός 15 (1), Μαργέλης 5 (1), Παπαγεωργόπουλος 6, Μιχαλούτσος 4, Ζορμπάς 2, Κουτσονικόλας.

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Χάντσον 13 (1), Φιλοξενίδης 3 (1), Αμπατζάς 10 (2), Γράβας 10, Τσουμάνης 10 (2), Ναούμης 14 (4), Γκατζιούρας, Γεωργίου 2, Βύρλας 7, Τουτζιαράκης 17.