ΠΑΟΚ-Ιωνικός 82-78: Έκανε τα εύκολα-δύσκολα ο «Δικέφαλος» του Βορρά

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε ακόμα και με 15 πόντους στην αναμέτρηση με τον Ιωνικό, όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν το ματς ντέρμπι στα τελευταία λεπτά, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τελικά τη νίκη 82-78.

Κορυφαίος των γηπεδούχων ήταν ο Χανς με 25 πόντους, ενώ στους δώδεκα πόντους σταμάτησε ο Σαλούστρος. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ο “αειθαλής” Λουκά Μαυοκεφαλίδης έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση με 30 πόντους και δώδεκα ριμπάουντ, κάνοντας double double στο κλειστό της Πυλαίας. Στους 18 πόντους ο Χόκινς για τους φιλοξενούμενους. Αυτή ήταν η τρίτη φετινή νίκη του «Δικέφαλου» του Βορρά (3-1), ενώ οι Νικαιώτες γνώρισαν την τρίτη φετινή τους ήττα (1-3).

Πήρε τα ηνία του αγώνα ο «Δικέφαλος» του Βορρά

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους και με ένα σερί 7-0, βρέθηκαν μπροστά στο σκορ 7-3 στα 6,24’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και πέρασε μπροστά 12-9, στα 3,03’ και με ένα 4-0 πήγε μπροστά στο σκορ (16-12) στη δεύτερη περίοδο. Οι Νικαιώτες έφεραν το ματς στα ίσια 16-16, όμως ο «Δικέφαλος» του Βορρά κατάφερε να «χτίσει» διαφορά πέντε πόντων (25-20), στα 5,15’ πριν το ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με έντεκα πόντους (39-28), για πρώτη φορά στο ματς στα 1,26’ πριν την ανάπαυλα, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφερα να ρίξουν τη διαφορά στους επτά (39-32) στο τέλος της δεύτερης περιόδου.

Γύρισε από το -15 και «χτύπησε» το ματς ο Ιωνικός

Οι «ασπρόμαυροι» ξέφυγαν και πάλι με δέκα πόντους (45-35) και με 13 (52-39) στα 5,37’. Οι γηπεδούχοι έφτασαν και στο +15 (58-43) στα 2,34’, για να κλείσει τελικά η τρίτη περίοδο στο +16 για τον ΠΑΟΚ (63-47). Και ενώ όλα έδειχναν πως το ματς είχε κριθεί, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επιστρέψουν. Με ένα σερί 18-2, η διαφορά έπεσε στους τρεις πόντους στα 5,36’ και το ματς έγινε ντέρμπι. Ο «Δικέφαλος» του Βορρά έβγαλε αντίδραση και ξέφυγε με εννέα (71-62) στα 4,03’ πριν το τέλος του αγώνα. Οι Νικαιώτες πήγαν το ματς στο τρίποντο (76-73) στα 46’’ πριν το τέλος, αλλά και στα 13’’ (79-76). Το μας οδηγήθηκε στις βολές, όπου οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι και κατάφεραν να πάρουν μια δύσκολη τελικά νίκη με 82-78.

Διαιτητές: Τσαρούχα, Κατραχούρας, Λουλουδιάδης

Δεκάλεπτα: 16-12, 39-32, 63-47, 82-78

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 1 (0/5 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ράιλι 8 (2/9 σουτ, 4 ασίστ), Μαργαρίτης 11 (1/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές), Σαλούστρος 12 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ρένφρο 6 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντάρκο-Κέλι, Τσιακμάς 6 (1), Χαντς 25 (5/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 9/12 βολές, 5 ριμπάουντ), Πόλι 2, Σλαφτσάκης 4, Χρηστίδης 4, Καμπερίδης 3 (1)

Ιωνικός (Μέξας): Σίμονς 10 (1/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Αρσενόπουλος 3 (1), Μαυροκεφαλίδης 30 (10/14 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάντζαρης 7 (1), Χόκινς 18 (2/6 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 19 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπέμπης 3 (1), Κορκοντζέλος, Οκεκουογέν, Λέισι 5 (0/5 σουτ, 5/6 βολές), Λότον 2