ΑΕΚ-Άρης 63-76: Της έσπασε το αήττητο

Ο Άρης μετά τη νίκη επί του Παναθηναϊκού στην πρεμιέρα, επικράτησε της ΑΕΚ εκτός έδρας με 76-63 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής της Basket League

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της «Ένωσης» στο πρωτάθλημα, ενώ οι Θεσσαλονικείς έχουν ρεκόρ 2-2. Εντυπωσιακός ο Γκούντγουιν με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Χόκλερ εκτός από τους 16 πόντους που σημείωσε πραγματοποίησε και 7 κοψίματα! Νταμπλ νταμπλ ο τραυματίας όλη την εβδομάδα Χάγκινς με 10 πόντους και 11 ασίστ! Για την ΑΕΚ διασώθηκε μόνο ο Μίτσελ με τους 13 πόντους και τα 10 ριμπάουντ που μάζεψε.

Με τρίποντο του ΜακΓκριφ ξεκίνησε το παιχνίδι, αλλά ο Άρης έτρεξε σερί 10-0 και μπήκε σε θέση οδηγού. Η «Ένωση» ξεπέρασε το αρχικό σοκ του -11 (5-16) και με δικό της 7-0 «ροκάνισε» τη διαφορά και… επέστρεψε στο ματς. Χόρκλερ, Φίλλιος και Νετζίπογλου τιμώρησαν τους γηπεδούχους για την κακή τους περιφερειακή άμυνα ευστοχώντας πίσω από τη γραμμή των 6,75 εκτοξεύοντας ξανά τη διαφορά στους 10 (15-25). Ο Παπαδάκης με τον ίδιο τρόπο διαμόρφωσε το 18-25 της πρώτης περιόδου.

Η ΑΕΚ προσπαθούσε να μειώσει, αλλά κυρίως με ατομικές ενέργειες των Φρέιζερ και Παπαδάκη. Η εξαιρετική άμυνα του Άρη δεν επέτρεπε στους αντιπάλους του να βρουν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι και η αστοχία μετατρεπόταν σε επιθέσεις στο ανοικτό γήπεδο για τους Θεσσαλονικείς. Ο Χοκλέρ με 4/5 τρίποντα και ο Φίλλιος με 2/2 οδήγησαν τους φιλοξενούμενους στο +17 (28-45) στο 18’. Με επί μέρους 8-2 οι παίκτες του Καντζούρη έριξαν τη διαφορά στους 11 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (36-47).

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στο ματς στα πρώτα λεπτά, αλλά στη συνέχεια η κυριαρχία του Γκούντγουιν στις δύο ρακέτες έγειρε ξανά την πλάστιγγα υπέρ του Άρη, ο οποίος διατήρησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (40-55). Ύστερα από το τάιμ άουτ του κ. Καντζούρη οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα γρήγορο 10-2 και μετά από αρκετή ώρα η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο (50-57). Τρία επιπόλαια λάθη της «Ένωσης» έδωσαν την ευκαιρία στον Άρη να κλείσει την τρίτη περίοδο στο +11 (52-63).

Χάγκινς και Γκούντγουιν είχαν πάρει από το χέρι τον Άρη επιθετικά και τον διατηρούσαν μπροστά στο σκορ, ενώ αμυντικά ο Χόκλερ έκανε θραύση με 7 κοψίματα! Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν διεκδικήσει κάτι περισσότερο αν είχαν ευστοχήσει τα εύκολα καλάθια που έχασαν κάτω από το καλάθι.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 36-47, 52-63, 63-76

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Κόνιαρης, Φρέιζιερ 7, ΜακΓκριφ 5 (1), Ουίλιαμς 6 (1), Μίτσελ 13, Πετρόπουλος 5 (1), Ξανθόπουλος 2, Περσίδης, Μάντσεν 8, Παπαδάκης 8 (1), Στρέλνιεκς 9 (1)

ΆΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Χόρχλερ 16 (4), Γκούντγουιν 18, Ντι Νότε 9 (1), Νετζίπογλου 11 (1), Χάγκινς 10 (2), Σανόγκο 2, Φίλλιος 10 (2), Σιδηροηλίας