Βιλερμπάν-Μπασκόνια 87-61: «Έπνιξε» με άμυνα τους Βάσκους (vid)

Μεγάλη νίκη για τη Βιλερμπάν που έπαιξε σπουδαία άμυνα και περιόρισε τα ατού των Βάσκων, φτάνοντας στη δεύτερη νίκη της στην Ευρωλίγκα.

Οι Γάλλοι έδειξαν τις διαθέσεις τους από το ξεκίνημα όταν έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 24-10, και περιόρισαν την Μπασκόνια σε παθητικό ρόλο. Η επίθεση της Βιλερμπάν κράτησε ψηλά την παραγωγικότητά της και στη συνέχεια και αυτό ήταν το κλειδί για να διατηρεί τη διαφορά της. Η Μπασκόνια βρήκε λύσεις στην επίθεσή της αλλά από τη στιγμή που δεν μπορούσε να σφίξει την άμυνά της, δεν κατάφερε να πλησιάσει και στο σκορ.

Παρόμοια εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη Βιλερμπάν να σκοράρει 25 πόντους ανεβάζοντας κι άλλο τη διαφορά στο 30’ (73-52), βάζοντας ουσιαστικά τέλος στο ματς. Το «φτωχό» επιμέρους 14-9 της τέταρτης περιόδου απλά σφράγισε τη δεύτερη νίκη της ομάδας του Πάρκερ, και αντίστοιχα τη δεύτερη ήττα της Μπασκόνια.

Ομπασοχάν και Μάθιους είχαν από 13 πόντους και 5 ασίστ έκαστος, με τον Φαλ να προσθέτει 11 πόντους και 7 ριμπάουντ. Στο 24% έμεινε από τη γραμμή του τριπόντου η Μπασκόνια (6/25) με τους Γκιεντράιτις (14π) και Τόμσον (11π) να είναι οι μόνοι διψήφιοι.

Δεκάλεπτα: 24-10, 48-30, 73-52, 87-61

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Μάθιους 13 (4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Πολάιτ, Νουά 9 (1), Καχούντι 6 (1), Ρισασέ 5 (1/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ντε Κολό 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 21 λεπτά), Φαλ 11 (5/5 δίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Λάιτι 11 (1), Ομπασόχαν 13 (3/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζάκσον-Καρτράιτ 2, Πονς 10 (1)

Μπασκόνια (Πεναρόγια): Χάουαρντ 5 (1), Ραϊέστε, Χένρι 5 (1/5 σουτ, 4 λάθη), Σεντεκέρσκις 6, Μαρίνκοβιτς, Ντίεθ, Τόμπσον 11 (1), Κότσαρ 8 (4/5 δίποντα), Κοστέλο 8 (1), Γκιεντράιτις 14 (3), Χομς 4, Κούρουκς