Ερυθρός Αστέρας-Μπάγερν Μονάχου 78-72: Πρώτη νίκη για τον Αστέρα, τελευταίοι οι Γερμανοί (vid)

Ένας από τους δύο ουραγούς δεν θα ήταν πια… ουραγός μετά το τέλος του ματς στο Βελιγράδι και αυτός ήταν ο Ερυθρός Αστέρας που πήρε τη νίκη με 78-72 κόντρα στην Μπάγερν.

Οι Σέρβοι πήραν μεγάλο προβάδισμα από το ξεκίνημα και παρότι οι Γερμανοί επέστρεψαν, οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς έκαναν σπουδαίο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στην Ευρωλίγκα.

Με 23-8 προηγήθηκε ο Αστέρας στο ξεκίνημα αλλά το δεύτερο δεκάλεπτο της Μπάγερν όχι μόνο έφερε ισορροπία, αλλά και τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ (36-40). Με σπουδαία άμυνα, ο Αστέρας διατήρησε το προβάδισμά του σε όλη την τρίτη περίοδο, βάζοντας ουσιαστικά τις βάσεις για τη νίκη (65-57 στο 30’).

Η Μπάγερν επιχείρησε να επιστρέψει, μείωσε στους 5 (72-67) αλλά Μάρτιν και Μπέντιλ υπέγραψαν τη νίκη.

Ο Βιλδόσα με 20 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Μπέντιλ να έχει 12 πόντους και 13 ριμπάουντ. Ο Κάσιους Γουίνστον ήταν ο πρώτος σκόρερ με 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 28-17, 44-43, 65-57, 78-72

Ερυθρός Αστέρας (Γιοβάνοβιτς): Χόλαντ 2, Βιλντόσα 20 (1/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λαζάρεβιτς 4, Μίτροβιτς 2, Λάζιτς, Μάρτιν 9 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντόμπριτς 12 (3/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Ιβάνοβιτς, Νέντοβιτς 11 (2/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Μάρκοβιτς, Πετρούσεβ 6, Μπέντιλ 12 (2/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 6 (2/6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Γουόλντεν 6 (1), Γουίνστον 18 (4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7/8 βολές), Μπόνγκα, Γιάραμαζ 4, Λούτζιτς 12 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Ομπστ, Τσίπσερ 6 (2), Βίμπεργκ, Χάρις 10 (2/2 δίποντα, 6/7 βολές), Ρούμπιτ 8 (2/7 δίποντα, 4/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκιλέσπι 2