Παρτιζάν-Ζαλγκίρις 87-76: Δεύτερη νίκη για την ομάδα του Ομπράντοβιτς (vid)

Η Παρτιζάν νίκησε 87-76 τη Ζαλγκίρις στο Βελιγράδι και πανηγύρισε τη δεύτερη φετινή της νίκη στην Euroleague.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Κέβιν Πάντερ, ο οποίος σημείωσε 26 πόντους και οδήγησε την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στη νίκη. Στους έντεκα πόντους ο Ντάντε Έξουμ, ενώ από δέκα είχαν οι Ζακ Λεντέι, Τζέιμς Νάναλι και Ματίας Λεσόρτ. Στους τέσσερις πόντους ο Ιωάννης Παπαπέτρου σε 17,01 λεπτά συμμετοχής. Ο Έλληνας παίκτης είχε επίσης και τρία ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά, ο Κίναν Έβανς σημείωσε 16 πόντους και ήταν ο κορυφαίος των Λιθουανών στη συγκεκριμένη αναμέτρηση. Οι Σέρβοι βρίσκονται πλέον στο 2-3, όπως και οι Λιθουανοί.

Πήρε ώθηση από το κοινό της η Παρτιζάν

Εκμεταλλευόμενη την έδρα της, η Παρτιζάν μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να τρέξει ένα σερί 9-0 (11-3) στα 6,38’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Η Ζαλγκίρις έριξε τη διαφορά στον πόντο (20-19) στα 51’’ πριν το τέλος και τελικά να πάνε μπροστά στο σκορ στη δεύτερη περίοδο (22-20), με ένα σερί 6-0. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στη δεύτερη περίοδο και με ένα γρήγορο 7-0 πέρασαν και πάλι μπροστά με πέντε (27-22) στα 8,37’ πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Η Ζαλγκίρις έφερε το ματς στον πόντο στα 6,15’ πριν το ημίχρονο (31-30), όμως η ομάδα του Ζάλικο Ομπράντοβιτς «πάτησε γκάζι» και ξέφυγε με δέκα πόντους (40-30), κάνοντας ένα σερί 9-0 στα 4,43’ πριν το τέλος. Η Παρτιζάν κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με διαφορά οκτώ πόντων (44-36), βγάζοντας αντίδραση μετά την επιστροφή των Λιθουανών, όταν οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με δέκα πόντους.

Κράτησε το προβάδισμα και έφτασε στη νίκη

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά ακόμα και στους δώδεκα πόντους (49-37) στα 7,36’, όμως η Ζαλγκίρις κατάφερε να επιστρέψει με ένα σερί 6-0 μέσα σε ένα λεπτό (49-43). Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς διατήρησαν την ψυχραιμία τους και κατάφεραν να ανεβάσουν άμεσα τη διαφορά τους εννέα πόντους (54-45), στα 4,47’ πριν το τέλος της περιόδου. Οι Λιθουανοί ισοφάρισαν 54-54 με ένα σερί 9-0 στα 2,41’. Τελικά, η Παρτιζάν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα στο τέλος της περιόδου και να πάει στο +3 (60-57) στην τελική ευθεία του ματς. 16-21 το επί μέρους σκορ στην τρίτη περίοδο. Το ματς έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν καλάθι-καλάθι.

Στα 9,15’ πριν το φινάλε το σκορ ήταν ισόπαλο 60-60. Η Παρτιζάν έκανε ένα σερί 5-0 (65-60), όμως η Ζαλγκίρις έριξε τη διαφορά στο καλάθι στα 6,07’ πριν το τέλος. Ένα σερί 9-2 των Σέρβων τους έδωσε προβάδισμα οκτώ πόντων (72-64) και μπήκαν στο τελευταίο τετράλεπτο με προβάδισμα νίκης. Ένα σερί 6-2 των Λιθουανών έριξε τη διαφορά στους τέσσερις (74-70), τρία λεπτά πριν το τέλος και έκανε και πάλι ντέρμπι το ματς. Με τέσσερις βολές του Ντάντε Έξουμ, η Παρτιζάν ανέβασε τη διαφορά στους οκτώ (78-70) στα 2,09’ πριν το τέλος. Η Ζαλγκίρις έστειλε την Παρτιζάν στις βολές, όμως οι Σέρβοι ήταν εύστοχοι και έτσι κατάφεραν να φτάσουν σε μια σημαντική νίκη (87-76).

Διαιτητές: Λάτισεβς, Χιμένεθ, Τεπενιέρ
Τα δεκάλεπτα: 20-22, 44-36, 60-57, 87-76

Οι πόντοι:

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Βούκσεβιτς, ΛεΝτέι 10 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κοπρίβιτσα, Πάντερ 26 (7/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 3/4 βολές, 3 λάθη) , Παπαπέτρου 4 (3 ριμπάουντ), Έξουμ 11 (3 κλεψίματα), Νάναλι 10, Λεσόρ 10 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Τριφούνοβιτς 3, Άντζουσιτς 8, Μαντάρ 5

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Μασκβίτις): Έβανς 16 (3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Λεκαβίτσιους 8 , Χέιζ 7 (7 ριμπάουντ), Καλνιέτις, Σμιτς 11 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπιρούτις 2, Μπραζντέικις10 (4 λάθη), Ντίμσα, Κάβανο 8, Μπουτκεβίτσιους 7 (4 κλεψίματα), Ουλάνοβας 7 (5 ασίστ)