Μακάμπι-Παναθηναϊκός 85-74: Δεν τα κατάφερε στο Ισραήλ (vid)

Την ήττα (85-74) γνώρισε ο Παναθηναϊκός από τη Μακάμπι στο Ισραήλ για την 5η αγωνιστική της Euroleague

Ο Λορέντζο Μπράουν ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 22 πόντους, από τους οποίους τους 14 σημείωσε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Για τους φιλοξενούμενους ο Γουίλιαμς τελείωσε το ματς με 17 πόντους.

Οι «Πράσινοι» ξεκίνησαν «ζεστοί» ευστοχώντας σε τρία τρίποντα με τους Λι, Γουίλιαμς και Καλαϊτζάκη για το 5-11. Η διαφορά των έξι πόντων αποδείχθηκε εύθραυστη, καθώς η Μακάμπι έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο και πήρε το προβάδισμα με 15-13. Η ευστοχία των παικτών του Ράντονιτς δεν κράτησε για αρκετή ώρα και σε συνδυασμό με τα λάθη στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι έμειναν μόλις με δύο πόντους σε πέντε λεπτά. Ωστόσο αμυντικά ο Παναθηναϊκός ήταν σε καλό επίπεδο και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ στην πρώτη περίοδο (20-17).

Ο Παπαγιάννης κυριαρχούσε κάτω από τα καλάθια και είχε πετύχει το 1/3 των πόντων της ομάδας του μέχρι τα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου. Παράλληλα το «Τριφύλλι» συνέχισε να κυνηγάει τους αντιπάλους του στην άμυνα και να τους δημιουργεί προβλήματα στην κυκλοφορία και στην εκτέλεση. Έτσι, οι «πράσινοι» μετέτρεψαν το -6 (25-19) σε +4 (27-31) με επί μέρους σκορ 12-2. Ο Λορέντζο Μπράουν με επτά σερί πόντους κρατούσε τους Ισραηλινούς κοντά στο σκορ και έδωσε την ώθηση προκειμένου να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα και να πάνε στα αποδυτήρια με το +5 (47-42). Η διαφορά αυτή θα μπορούσε να ήταν μικρότερη, καθώς οι «πράσινοι» αν και είχαν να δώσουν ένα φάουλ άφησαν τη Μακάμπι να εκδηλώσει επίθεση. Ο Μπόλντγουιν δέχθηκε το δώρο και με τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο έκανε το 47-42.

Χωρίς φαντασία στο παιχνίδι του ο Παναθηναϊκός στις αρχές της τρίτης περιόδου, αλλά πήρε πόντους από την ποιότητα του Γουίλιαμς, ο οποίος με ένα τρίποντο και ένα δίποντο έριξε τη διαφορά, που είχε αγγίξει τους δέκα πόντους. Οι Ισραηλινοί απάντησαν με τον ίδιο τρόπο και έφτασαν στο +10 (61-51) στο 25’. Όσο και αν προσπάθησε το σύνολο του Ράντονιτς δεν μπόρεσε να μαζέψει ξανά τη διαφορά.

Έχοντας το μομέντουμ του αγώνα η Μακάμπι ξέφυγε στο σκορ (76-62) στο 33’, αλλά με ένα γρήγορο 8-0 ο Παναθηναϊκός έφτασε σε απόσταση έξι πόντων (76-70). Οι «πράσινοι» δεν είχαν άλλες δυνάμεις για να συνεχίσουν την αντεπίθεση και να πετύχουν την ανατροπή, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την τέταρτη ήττα (85-74) τους στη φετινή Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 47-42, 69-59, 85-74

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Όντεντ Κάτας): Άνταμς 4, Μπράουν 22 (2), Μπόλντγουιν 14 (1), Μάρτιν 2, Μένκο, Σόρκιν 2, Ντιμπαρτολομέο 7 (1), Χόλινς 5 (1), Πόιθρες 8, Νίμπο 13, Κόλσον 8 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντέγιαν Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 5 (1), Γουόλτερς 4, Λι 6 (2), Παπαγιάννης 11 (1), Μποχωρίδης 3 (1), Γουίλιαμς 17 (4), Πονίτκα 12, Γκριγκόνις 9 (1), Μαντζούκας 3 (1), Γκουντάιτις 4.