Μπουρζ-Ολυμπιακός 67-61: Πάλεψαν αλλά δεν τα κατάφεραν οι «ερυθρόλευκες»

Με το… αριστερό ξεκίνησε ο Ολυμπιακός τις υποχρεώσεις του στη φετινή Euroleague, καθώς ηττήθηκε από την Μπουρζ με 67-61.

Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Μέγκαν Γκούσταφσον με 25 πόντους, ενώ την ακολούθησε στο σκοράρισμα η Άννα Σταμολάμπρου με 19 πόντους.

Οι «ερυθρόλευκες» προσπάθησαν και έμειναν μέσα στο παιχνίδι έως το τέλος του αγώνα και θα μπορούσαν να έχουν φύγει με τη νίκη από τη Γαλλία, αν δεν είχαν το άσχημο πρώτο ημίχρονο. Η ελληνική ομάδα βρέθηκε να χάνει με 22-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο -12 (36-24). Στη δεύτερη περίοδο, η Μπουρζ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφτασε τη διαφορά στους 15 πόντους (54-39).

Όμως, στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά. Με ένα σερί 2-11 έριξαν τη διαφορά στους έξι. Ο Ολυμπιακός πλησίασε στον πόντο (58-57) στα 3,47′ πριν το φινάλε και στο καλάθι (63-61) στα τελευταία δευτερόλεπτα, όμως στη συνέχεια δεν κατάφεραν να απαντήσουν στη γαλλική ομάδα, η οποία αποδείχτηκε ψύχραιμη στις βολές και τελικά γνώρισαν την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 36-24, 54-39, 67-61