Μπούντουτσνοστ-Προμηθέας 95-89: «Ξύπνησε» αργά και έχασε την ευκαιρία

Ο Προμηθέας επέστρεψε στην τέταρτη περίοδο από το -20 και κρατούσε τη νίκη στα χέρια του στα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά έλειψε το καθαρό μυαλό, με αποτέλεσμα η Μπούντουτσνοστ να στείλει το ματς στην παράταση και εκεί να κατακτήσει τη νίκη (95-89) για την 3η αγωνιστική του EuroCup.

Η Μπούντουτσνοστ χτυπώντας κοντά στο καλάθι είχε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ωστόσο οι Πατρινοί δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν στο σκορ, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο -2 (26-23). Όλα άλλαξαν στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου. Στο 14’ η διαφορά είχε φτάσει στους 9 (37-28), με τους παίκτες του Μάκη Γιατρά να καταφέρνουν προσωρινά να μειώσουν σε 37-31 με τρεις πόντους του Γιανγκ.

Με 11-0 σερί οι γηπεδούχοι εξαφανίστηκαν στο σκορ και απέκτησαν διαφορά 17 πόντων (48-31). Η είσοδος του Μουράτου έδωσε έμπνευση στο παιχνίδι του Προμηθέα, αναγκάζοντας τον προπονητή της Μπούντουτσνοστ να ζητήσει εσπευσμένα τάιμ άουτ, προκειμένου η διαφορά να διατηρηθεί σε διψήφιο αριθμό πόντων μέχρι την ανάπαυλα. Οι Μαυροβούνιοι εκμεταλλεύτηκαν το καλό τους δεύτερο δεκάλεπτο και πήγαν στα αποδυτήρια με το +15 (50-35).

Όσες φορές και αν προσπάθησε ο Προμηθέας να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους, έκανε κάποιο λάθος και έδινε την ευκαιρία στην Μπούντουτσνοστ να παραμένει σε θέση ισχύος. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να χτίσουν μομέντουμ αμυντικά και μοιραία βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με 20 πόντους (69-49).

Ο Μάκης Γιατράς ζήτησε πίεση σε όλο το γήπεδο παίζοντας έτσι το τελευταίο του χαρτί προκειμένου η ομάδα του να επιστρέψει στο ματς. Και το κατάφερε ο Προμηθέας, καθώς με επί μέρους σκορ 14-1 και τρίποντο του Γκίκα στο 2’44’’ μείωσε σε 74-71. Το επιθετικό φάουλ στον Γιανγκ μετατράπηκε σε τρίποντο για το 77-71. Ακόμα και έτσι οι Πατρινοί δεν πτοήθηκαν και με σερί 8-0 -δύο τρίποντα των Κόουαν και Γκίκα και ένα λέι απ του Τσαϊρέλη- έφεραν τούμπα το παιχνίδι (77-79) 37’’ πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης. Ο Καμπά με φόλοου κάρφωμα έφερε το παιχνίδι στα ίσα με το χρονόμετρο να δείχνει 27’’. Ο Γιανγκ με λέι απ έκανε το 79-81, αλλά οι φιλοξενούμενοι, αν και είχαν φάουλ να δώσουν, δεν το έκαναν και ο Μπουθ έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Προμηθέας δεν είχε καθαρό μυαλό και δεν μπόρεσε να σταματήσει το δίδυμο Μπουθ, Καμπά. Ο Κουλμπόκα με μία εύστοχη βολή πέτυχε τον πρώτο πόντο της ομάδας του μετά από 3’15’’. Τα βιαστικά τρίποντα των παικτών του κ. Γιατρά έδιναν εύκολες επιθέσεις και πόντους στους γηπεδούχους. Η Μπούντουτσνοστ πήρε τελικά τη νίκη και ανάγκασε την ελληνική ομάδα στην πρώτη της ήττα στο EuroCup.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 50-35, 69-52, 81-81κ.α., 95-89 παρ.

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Γιοβάνοβιτς): Ρέινολντς 10 (2), Μπελ – Χέινς 16, Άτιτς 4, Μπουθ 18 (2), Καμπά 14, Λάζιτς, Γουάιτ 8, Γιάγκοντιτς – Κουρίτζα 7, Ντρόμπνιακ 4, Πόποβιτς 8, Καμένιας 6.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Γιατράς): Κάουαν 15 (2), Ντάνγκουμπιτς, Γιανγκ 20 (1), Κοντίτ 2, Τσαϊρέλης 5, Μουράτος 8, Γκίκας 11 (3), Κακλαμανάκης 10, Σίμπσον 7 (1), Κουλμπόκα 11 (2).