ΑΕΚ-Βόνη 66-73: «Αυτοκτόνησε» σε ένα δεκάλεπτο

Ότι «έχτισε» σε ένα ημίχρονο κόντρα στη Βόνη η ΑΕΚ, κατάφερε να το γκρεμίσει στο τρίτο δεκάλεπτο, γνωρίζοντας τη δεύτερη της ήττα στο FIBA Champions League με 66-73 στα Άνω Λιόσια.

H ομάδα του Ηλία Καντζούρη έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, ιδίως αμυντικά, δεχόμενη μόλις 23 πόντους σε 20 λεπτά! Προηγήθηκε μάλιστα μέχρι και με +17 (34-17), αφού ο Μακγκρίφ (εκτελεστικά) και ο Φρέιζερ (δημιουργικά) την οδήγησαν στην πρώτη περίοδο, με τον Στρέλνιεκς να παίρνει «φωτιά» στη δεύτερη μέχρι το 36-32 της ανάπαυλας.

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE / ΑΕΚ – ΒΟΝΝΗ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Σαν να βγήκαν άλλες ομάδες από τα αποδυτήρια, αφού οι Γερμανοί εμφανίστηκαν με διάθεση να πιέσουν αφόρητα στην άμυνα, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα οι «κιτρινόμαυρο» να χάσουν εντελώς τον προσανατολισμό τους. Πρώτα στην επίθεση και στη συνέχεια και αμυντικά, η ΑΕΚ άρχισε να κάνει το ένα λάθος πίσω από το άλλο, με τη Βόνη να κάνει επιμέρους 29-10 στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλάζοντας εντελώς τη ροή αλλά και την ψυχολογία του αγώνα.

Η Βόνη προηγήθηκε 52-46 στο 30’ και από εκεί και πέρα δεν έχασε ποτέ ξανά το προβάδισμά της, αφού κάθε φορά που οι γηπεδούχοι πλησίαζαν σε απόσταση αναπνοής, οι Γερμανοί είχαν τη λύση. Τζέρεμι Μόργκαν και Τι Τζέι Σορτς ήταν αυτοί που «σκότωσαν» την Ένωση με τον δεύτερο ειδικά να πετυχαίνει τα κρίσιμα καλάθια στην τελευταία περίοδο.

Ο Σορτς τελείωσε με 26 πόντους (3/3 τρίποντα), 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ με τον Μόργκαν να προσθέτει 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Στους είκοσι πόντους σταμάτησε ο Γιάνις Στρέλνιεκς που ένα λεπτό πριν το φινάλε «γύρισε» τον δεξιό του αστράγαλο και μένει να φανεί η σοβαρότητα του τραυματισμού του. Ο Μίτσελ είχε 14 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ ο Φρέιζερ έμεινε άποντος (0/4 σουτ) αλλά μοίρασε 13 ασίστ.

Ήττα-πισωγύρισμα για την ΑΕΚ μετά το διπλό στη Ρέτζιο Εμίλια, μετρώντας πλέον ρεκόρ 1-2, το ίδιο με τους Ιταλούς. Στο 2-1 Βόνη και Καρσίγιακα.

Δεκάλεπτα: 16-12, 36-23, 46-52, 66-73.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζιερ (0/4 σουτ, 13 ασίστ), ΜακΓκριφ 8 (3/10 σουτ, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Μίτσελ 14 (5/6 δίποντα, 4/10 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Παπαδάκης 1, Γουίλιαμς 10 (2/8 τρίποντα), Κόναρης 3 (1), Μάντσεν 3 (0/2 δίποντα, 3/4 βολές), Περσίδης, Πετρόπουλος 2, Στρέλνιεκς 20 (3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 λάθη), Ξανθόπουλος 5 (1).

Βόνη (Ίσαλο): Ντιλέινι 11 (1), Ερέρα 2, Μόργκαν 14 (4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σορτς 26 (7/15 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γουόρντ 3, Μπανγκαλά, Κράτζερ 6 (3/8 δίποντα, 0/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Μάλκολμ 4 (8 ριμπάουντ), Τάντα 3 (1/7 τρίποντα), Γουίλιαμς 4 (1).