Άρης-Ολυμπιακός 66-83: Υπόθεση ενός δεκαλέπτου

Τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς στη Basket League για τον Ολυμπιακό που πέρασε με άνεση από το «Nick Galis Hall» με 83-66.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα δυσκολεύτηκε στην πρώτη περίοδο, τόσο όσο χρειάστηκε δηλαδή για να προσαρμοστεί στην άμυνα του Άρη και από εκεί και πέρα να πιάσει τα γνωστά στάνταρ απόδοσης παίζοντας όμορφο μπάσκετ. Στα καλά νέα για τον κόουτς του Ολυμπιακού το «ξεμπούκωμα» του Αϊζέια Κέινααν που πέτυχε 14 πόντους (τους 12 στην τρίτη περίοδο), με τον Βεζένκοφ να είναι και πάλι ο πρώτος σκόρερ με 15 και τον Μπολομπόι ο τρίτος διψήφιος με 12.

Κοιτάζει παρακάτω ο Άρης, με τον Γιάννη Καστρίτη να βλέπει τους Γκούντγουιν (16π, 14ρ, 3κλ) και Χάγκινς (14π, 13ασ.) να κάνουν εντυπωσιακά νταμπλ νταμπλ και τον Νότε παρολίγον να τους μιμείται, με 14 πόντους και 9… λάθη!

BASKET LEAGUE 2022-2023 / ΑΡΗΣ – ΟΣΦΠ (ΠΑΥΛΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ / MEGAPRESS)

Ο Άρης έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό για 7μιση λεπτά. Η άμυνα ζώνης του Καστρίτη βραχυκύκλωσε στην αρχή τους φιλοξενούμενους, κρατώντας τους χαμηλά στο σκορ με βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση. Με το σκορ στο 13-13, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 7-0 (13-20) μέχρι το τέλος του δεκάλεπτου, διευρύνοντάς το σε 11-0 στις αρχές της β’ περιόδου. Ο Άρης σκόραρε μετά από ώρα με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να απαντούν με νέο σερί 10-0 για το 16-34. Οι Πειραιώτες «διάβασαν» την αντίπαλη άμυνα, βρήκαν σουτ από μακριά με Γουόκαπ και Λαρεντζάκη, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο μετά από αμυντικά ριμπάουντ και κλεψίματα (Μακίσικ) ενώ είχαν και παιχνίδι κοντά στο καλάθι, είτε με σκορ είτε με δημιουργία από τον Μπλακ. Χόρκλερ και Χάγκινς ήταν σε αυτό το διάστημα αυτοί που προσπαθούσαν περισσότερο από τον Άρη.

Ο Ολυμπιακός είχε βρει πια ρυθμό και το παιχνίδι είχε πάρει τον δρόμο του. Το τρίτο δεκάλεπτο περιελάμβανε πολύ τρίποντο για τους φιλοξενούμενους, με τον Κέινααν να βάζει 4 και 12 πόντους σε αυτό το διάστημα, ενώ βοήθησαν και οι Βεζένκοφ, Μπολομπόι. Η διαφορά ήταν πια λίγο κάτω, λίγο πάνω από τους 20 πόντους, με τους Γκούντγουιν και Νότε να προσπαθούν να κρατήσουν τον Άρη σε μια ικανοποιητική απόσταση.

Στο ίδιο τέμπο εξελίχθηκε και η τέταρτη περίοδος. Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 25 (46-71) με τον Άρη να μαζεύει την κατάσταση στο φινάλε, μειώνοντας στο τελικό -17.

Στο 1-2 ο Άρης που παίζει στα Άνω Λιόσια με την ΑΕΚ την επόμενη αγωνιστική, στο 3-0 ο Ολυμπιακός που υποδέχεται το Λαύριο.

Δεκάλεπτα: 13-20, 25-41, 46-68, 66-83.

Άρης (Καστρίτης): Χόρκλερ 9 (2/7 τρίποντα), Γκούντγουιν 16 (7/14 δίποντα, 2/4 βολές, 14 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Νότε 14 (2/5 τρίποντα, 2 ασίστ, 9 λάθη), Χάγκινς 14 (4/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 0/1 βολή, 13 ασίστ), Σανόγκο 2, Σχίζας 5 (1), Φίλλιος, Σιδηροηλίας 4, Σιδέρης, Χαβαλές.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Κάναν 14 (4/7 τρίποντα, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 15 (4/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Παπανικολάου 5 (1), Μπόλομποϊ 12 (5/7 δίποντα, 2/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 6 (1), Πάπας 3 (1), Σλούκας 4 (0/3 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ), Πίτερς 7 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπλακ 7 (3/7 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), ΜακΚίσικ 5 (1 τρίποντο, 3 κλεψίματα).