Περιστέρι-ΑΕΚ 80-84: Ο Φρέζιερ υπέγραψε τη νίκη και το 3/3

Εκπληκτικό παιχνίδι στο Περιστέρι ανάμεσα στην ομώνυμη ομάδα και την ΑΕΚ, στο οποίο βγήκε νικήτρια η «Ένωση» και έκανε το 3/3 στο πρωτάθλημα της Basket League

Ο ΜακΓκριφ ήταν ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων με 18 πόντους, ωστόσο ο Φρέζιερ ήταν αυτός που έβαλε την υπογραφή του στη νίκη της ομάδας του πετυχαίνοντας κρίσιμους πόντους στο τέλος. Για τους γηπεδούχους ο Ντένμον σημείωσε 27 πόντους.

Ντέρμπι στα πρώτα λεπτά στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» με την ΑΕΚ να «χτυπάει» στο ζωγραφιστό με τον Μαυροειδή και τους γηπεδούχους να βρίσκουν απάντηση με τον Ντένμον. Όταν ο τελευταίος πήγε στον πάγκο με δύο γρήγορα φάουλ το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη δυσκολεύτηκε επιθετικά και μοιραία έμεινε πίσω στο σκορ από τους «κίτρινους», οι οποίοι έκλεψαν μπάλες και πέτυχαν εύκολους πόντους στο ανοικτό γήπεδο. Η καλή άμυνα της «Ένωσης» σε συνδυασμό με την αστοχία του Περιστερίου από τα 6,75 (1/7 σουτ) έδωσε αέρα επτά πόντων στην ΑΕΚ (13-20). Στη συνέχεια ακολούθησε μεγάλη διακοπή, λόγω επεισοδίων στην εξέδρα. Με την επιστροφή ο Τζούστον κάρφωσε στο αντίπαλο καλάθι και έγραψε το 15-20 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ένα γρήγορο 5-0 του Περιστερίου έφερε τους γηπεδούχους σε απόσταση αναπνοής, καλύπτοντας έτσι τη διαφορά εννιά πόντων που είχε «χτίσει» η ΑΕΚ στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου. Η αστοχία των παικτών του Σπανούλη από την περιφέρεια (1/11 τρίποντα) σε συνδυασμό με την ευστοχία των «κιτρίνων» από τη γραμμή των βολών (6/6) έδωσε εκ νέου στους φιλοξενούμενους διαφορά ασφαλείας (23-34). Από ένα τρίποντο των Ντένμον, Ντέιβις, Φραντσίσκο και δύο βολές του τελευταίου η διαφορά έπεσε ξανά στο καλάθι (34-36). Το φόλοου του Μάντσεν σε νεκρό χρόνο έστειλε την ΑΕΚ στα αποδυτήρια στο +3 (37-40).

Ο Ντένμον σε προσπάθεια του

Το Περιστέρι μπήκε μεταμορφωμένο, προς το καλύτερο, στο δεύτερο ημίχρονο. Το καλάθι του Ντέιβις στο 23’ έδωσε στους γηπεδούχους για πρώτη φορά το προβάδισμα (43-41), ενώ με τον Μπίλαν να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια, η διαφορά έφτασε και στους εννιά πόντους (57-48). Με ένα τρίποντο του Φρέιζερ και ένα φόλοου του Μάντσεν η ΑΕΚ επέστρεψε στο ματς (57-53), αλλά το τρίποντο του Ντένμον (3/5) στο τέλος της τρίτης περιόδου έστειλε τους Περιστεριώτες στο +6 (64-58).

Ο Μίτσελ (16π.) είχε πάρει την ΑΕΚ στην πλάτη του και τη διατηρούσε μέσα στο παιχνίδι με τα ριμπάουντ και τους πόντους του (66-63). Το τετράποντο του Φρέζιερ (τρίποντο και φάουλ) και η ασίστ του Αμερικανού στον ΜακΓκριφ έδωσαν στην «Ένωση» το προβάδισμα μετά από περίπου 10 λεπτά αγώνα (68-69). Ο Ντενμον ήταν ασταμάτητος και με δικά του καλάθια έβαλε εκ νέου το Περιστέρι σε θέση οδηγού του σκορ (74-73). Το ένα λάθος διαδεχόταν το άλλο με τις δύο ομάδες να μην έχουν καθαρό μυαλό επιθετικά και να πετυχαίνουν πόντους επί των πλείστων με βολές. Με τον Ραμαντάνοφ και τον Ντέιβις στον πάγκο με πέντε φάουλ, αλλά και τον Κασελάκη στα πιτς, λόγω τραυματισμού η ΑΕΚ βγήκε νικήτρια κοντά στο καλάθι στα κρίσιμα τελευταία λεπτά και πήρε τη νίκη (80-84).

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 37-40, 64-58, 80-84

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 12, Ραντάνοφ 11 (1), Πουλιανίτης, Ντένμον 27 (4), Ντέιβις 10 (2), Τζούστον 4, Φρανσίσκο 6 (1), Μωραΐτης 7, Γκιουζέλης 1, Σταυρακόπουλος 2.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Κόνιαρης, Φρέζιερ 13 (2), ΜακΓκρίφ 18, Μαυροειδής 4, Γουίλιαμς 14, Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος 2, Περσίδης 3 (1), Μάντσεν 12, Παπαδάκης, Μίτσελ 16, Στρέλνιεκς 2.