Ιωνικός-Παναθηναϊκός 62-86: Ξέσπασαν στη Νίκαια οι «πράσινοι»

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες μετά τις δυο σερί ήττες για την Euroleague, επικρατώντας εύκολα του Ιωνικού στη Νίκαια με 86-62.

Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Λευτέρης Μποχωρίδης, ο οποίος σημείωσε 14 πόντους, ενώ τον ακολούθησε στο σκοράρισμα ο Γκουντάιτις με 13 πόντους. Ο Ουόλτερ έκανε το ντεμπούτο του στην Basket League και είχε τέσσερις πόντους σε 16,31 λεπτά συμμετοχής. Από την πλευρά των γηπεδούχων, Λουκάς Μαυροκεφαλίδης είχε 20 πόντους και ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης. Στους 15 πόντους ο Αρσενόπουλος για την ομάδα του Μέξα.

Κυρίαρχος από την αρχή του αγώνα ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός επέβαλλε από την αρχή του αγώνα τον ρυθμό του και μετά το 7-4 των γηπεδούχων στα μισά της πρώτης περιόδου (5,27’), κατάφερε να τρέξει ένα σερί 7-0 από το 11-10 και να κλείσει την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 17-11.Το σερί των «πράσινων» συνεχίστηκε και στην αρχή της δεύτερης περιόδου και έφτασε το 14-0 (24-11). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως το «τριφύλλι» κατάφερε να διατηρήσει με χαρακτηριστική ευκολία το προβάδισμα, το οποίο έφτασε και τους 19 πόντους (37-18) στα 3,49’ πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Οι «πράσινοι» έφτασαν στο +22 στα 1,27’ πριν το ημίχρονο (44-22) και τελικά πήγαν στα αποδυτήρια με τη συγκεκριμένη διαφορά (48-26) και σαφές προβάδισμα νίκης.

Κράτησε τη νίκη χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύονταν σημαντικά στην επίθεση, την ίδια στιγμή που στην άμυνα δεν είχαν απαντήσεις. Στα 8,57’ ο Παναθηναϊκός έφτασε τη διαφορά στο +23 (52-29) και στα 3,32’ πριν το τέλος της περιόδου στο +27 (62-35). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους 24 πόντους, στο φινάλε της περιόδου (65-41). Με ένα σερί 7-0 στην αρχή της τέταρτης περιόδου, ο Ιωνικός έριξε τη διαφορά στους 17 πόντους (65-48) στα 8,43’ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι πήγαν τη διαφορά στους 15 (70-55) στα 6,08’, όμως δεν κατάφεραν να πλησιάσουν περισσότερο. Το «τριφύλλι» πήγε και πάλι τη διαφορά στους 25 πόντους (82-57) στα 3,12’ πριν το τέλος του αγώνα. Τελικά, οι «πράσινοι» πήραν τη νίκη με 24 πόντους διαφορά (86-62).

Διαιτητές: Κάρδαρης, Πουρσανίδης, Ζιόγας

Τα δεκάλεπτα 11-17, 26-48, 41-65, 62-86

Οι πόντοι:

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μέξας): Αρσενόπουλος 15 (5 ασίστ), Μαυροκεφαλίδης 20 (7 ριμπάουντ), Μάντζαρης 6 (5 ασίστ, 4 λάθη), Χόκινς 10 (7 ριμπάουντ), Λέισι 6 (3 ριμπάουντ), Σίμονς, Κιούσης, Πετανίδης, Κορκοντζέλος, Οκεκουόγεν 1, Λόουτον 4 (6 ριμπάουντ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Καλαϊτζάκης Π 9 (9 ριμπάουντ), Γουόλτερς 4 (3 ριμπάουντ), Γουίλιαμς, Γκριγκόνις 9 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη), Γκουντάιτις 13 (4 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 12 (7 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 14 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Άντριους 2, Πονίτκα 6 (3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Μαντζούκας 8 (4 ριμπάουντ)