Αίας Ευόσμου-Ηρακλής 73-77: Σπουδαίο «διπλό» για τον «Γηραιό» (vid)

Ο Ηρακλής επικράτησε 77-73 του Αίαντα Ευόσμου εκτός έδρας για την τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Elite League.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη των «κυανόλευκων» στο φετινό πρωτάθλημα. Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Γκάθραϊ, ο οποίος σημείωσε 31 πόντους, ενώ ο Τέιλορ σταμάτησε στους 20 πόντους. Από την πλευρά των γηπεδούχων, ο Ναούμης σημείωσε 16 πόντους, ενώ οι Τζέφερσον και Ζαν Μαρί σημείωσαν από 14 πόντους. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο μέρος και προηγήθηκα 21-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου και 43-35 στο ημίχρονο. Ο Ηρακλής κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους τέσσερις στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-56) και τελικά να πάρει τη νίκη στην τελευταία περίοδο

Διαιτητές: Συμεωνίδης-Κοϊμτζόγλου-Λουλουδιάδης (Δέλλας)

Δεκάλεπτα: 21-18, 43-35, 60-56, 73-77

Αίας Ευόσμου (Χατζούλης): Ζαν-Μαρί 14, Τζέφερσον 14 (1), Αναστασόπουλος 3 (1), Παπαδόπουλος, Ναούμης 16 (4), Πετράκης 7 (1), Πετανίδης, Καλογιαννίδης 13, Καραγιαννίδης 6 (1).

Ηρακλής ΚΑΕ 2022 (Ντάγιος): Παπαρέγκας 4, Γκάθραϊτ 31 (4), Λιάπης 6 (1), Μακρής, Χαριτόπουλος 5, Τζακόπουλος, Παπαντωνίου 11 (2), Τέιλορ 20 (2).