Κολοσσός Ρόδου-Προμηθέας 69-67: Πρώτη νίκη με ανατροπή για τους Ροδίτες

Την πρώτη του νίκη στη φετινή Basket League πήρε ο Κολοσσός στη Ρόδο, επικρατώντας 69-67 του Προμηθέα, γυρίζοντας το ματς στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Προμηθέας έλεγχε το παιχνίδι στο πρώτο μισό κι αυτό κυρίως στην καλή του άμυνα, που κράτησε στους 11 πόντους τους γηπεδούχους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με επιμέρους 18-5, οι Πατρινοί πήραν και τη μεγαλύτερή τους διαφορά σε αυτό το διάστημα, +12 (24-36).

Ο Κολοσσός ξέσπασε επιθετικά και με τους 24 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, κατάφερε μέχρι και να ισοφαρίσει 50-50, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Ο Προμηθέας ξέφυγε με 5 (61-66) στα τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, αλλά Γιαννόπουλος, Χρυσικόπουλος και Τιγκ έφεραν το ματς σε ισορροπία (67-67) στα 50’’. Με νέο καλάθι του Αμερικανού, ο Κολοσσός διαμόρφωσε το τελικό σκορ αφού το λάθος του Γκίκα στην τελευταία επίθεση του ματς, δεν έδωσε το δικαίωμα στον Προμηθέα να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

Στους 22 πόντους σταμάτησε ο Τι Τζέι Σταρκς που είχε και 4 ασίστ, με τον Μορέιρα να κάνει νταμπλ νταμπλ με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ, για τον Κολοσσό που είναι στο 1-2 και την επόμενη αγωνιστική πάει στο ΟΑΚΑ.

Στο 2-1 ο Προμηθέας που έχει εκτός έδρας ματς με την Καρδίτσα στη συνέχεια. Ο Τζο Γιάνγκ είχε 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ με τον Κόντιτ να προσθέτει 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 15-18, 26-36, 50-52, 69-67.

Κολοσσός Ρόδου (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 22 (6/12 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ασίστ), Χρυσικόπουλος 8 (0/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 2, Κατσίβελης 2, Γιαννόπουλος 9 (4 ριμπάουντ), Μορέιρα 13 (4/8 δίποντα, 5/8 βολές, 11 ριμπάουντ, 5 λάθη), Όσμπορν (1), Μπιλλής 2 (3 ριμπάουντ), Τιγκ 8 (4/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Στεφάνοβιτς (0/3 σουτ).

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Γιανγκ 21 (6/12 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Μουράτος (0/4 σουτ, 4 ασίστ), Κακλαμανάκης 7, Σίμπσον 7 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κουλμπόκα 2 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 λάθη), Κάουαν 5 (3 ασίστ, 4 λάθη), Ντάνγκουμπιτς 4, Κοντίτ 10 (8 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 7 (3 ριμπάουντ), Γκίκας 4 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη, 2 κλεψίματα).