Α1 Γυναικών: Εύκολα οι «αιώνιοι» το 3/3

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός είχαν εύκολο έργο στην 3η αγωνιστική της Α1 Γυναικών, περνώντας από τις έδρες των Νίκη Λευκάδας και Φιλαθητικού αντίστοιχα.

Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν 69-56 της Νίκης στη Λευκάδα, με το ματς να είναι ανταγωνιστικό για ένα δεκάλεπτο (12-16). Από εκεί και πέρα, οι παίκτριες του Ζίμπαρτς πάτησαν το γκάζι και εξαφανίστηκαν, με τις γηπεδούχες να κρατούν τη διαφορά σε νορμάλ πλαίσια.

Γκούσταφσον, Σταμολάμπρου και Σταμάτη ξεχώρισαν από τον Ολυμπιακό με την πρώην «ερυθρόλευκη», Στέλλα Φουράκη να έχει 18 πόντους για τη Νίκη.

Διαιτητές: Καρπάνος, Καμήτσος, Ασημακάκη

Δεκάλεπτα: 12-16, 24-45, 39-57, 56-69

Νίκη Λευκάδας (Νανάκος): Δαμουλάκη, Οκόνορ 13(1), Ντάλα 3(1), Βιντσιλαίου 2, Φουράκη 18, Χερντ 6, Κούκη 6, Κάρεϊ 8(2).

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 13(1), Σταμάτη 13(3), Αγιούσο 2, Σπυριδοπούλου 2, Σύρρα, Γκούσταφσον 15(1), Νικολοπούλου 2, Δίελα 2, Σουκ 12, Βαμβακά 2.

Αντίστοιχα εύκολο έργο είχε και ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Φιλαθλητικό με το τελικό 49-78 να το αποδεικνύει. Οι «πράσινες» ήταν μπροστά στο σκορ από την αρχή, πηγαίνοντας «συντηρητικά» μέχρι το ημίχρονο (23-35) αλλά από εκεί και πέρα με το επιμέρους 25-10 της τρίτης περιόδου καθάρισαν το ματς.

Η Κάρτερ με 21 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ των νικητριών, με την Πότερ να ακολουθεί με 19 πόντους και τη Σωτηρίου με 12.

Για τον Παναθλητικό, Ρόμπινσον και Γουίλιαμς είχαν 14 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 8-17, 23-35, 33-60, 48-79

Παναθλητικός (Διαβολεμένου): Ρόμπινσον 14 (1), Βαντσιούρη, Μπαξεβάνου 2, Μυγδαλιά 2, Τράντα, Βασιλείου 6, Τόρλακ 2, Σαούθερλαντ 6, Ουίλιαμς 10, Σταματάκη 2, Καμπερίδου.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 8, Ζιάκα, Παυλοπούλου 8 (1), Πότερ 19 (1), Σωτηρίου 12 (1), Μπουντούρη 8, Αλεξανδρή 2, Κάρτερ 21 (7), Θεοδωρομανωλάκη.