Παναθηναϊκός-Μονακό 80-83: Άγγιξε την ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφερε (vid)

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω με 17 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά επέστρεψε με έναν εκπληκτικό Γουίλιαμς. Η Μονακό πιο ψύχραιμη στο τέλος και οδηγούμενη από τον Τζέιμς έφυγε με τη νίκη από το ΟΑΚΑ.

Ο Ράντονιτς δεν μπόρεσε να έχει στη διάθεσή του παρά μόνο για λίγα λεπτά τον Παπαγιάννη, ο οποίος πήγε στο γήπεδο αμέσως μετά το εξιτήριό του από το νοσοκομείο. Οι «πράσινοι» με την ήττα αυτή έφτασαν στο 1-3, ενώ οι Μονεγάσκοι στο 3-1.

Γκουντάιτις και Λι ήταν δραστήριοι επιθετικά στα πρώτα λεπτά, με τον Παναθηναϊκό να εναλλάσσεται στο σκορ με τη Μονακό. Όλα αυτά μέχρι το 4’, καθώς οι «πράσινοι» έδειξαν την ίδια εικόνα όπως στο ματς με την Άλμπα και έμειναν άποντοι για περίπου 3 λεπτά, μέχρι ο Άντριους να πετύχει μία βολή. Το 9-6 μετατράπηκε σε 10-16, ενώ με νέο σερί 11-0 οι Μονεγάσκοι έφτασαν νωρίς τη διαφορά στο +17 (10-27). Οι παίκτες του Ράντονιτς έβαλαν από την αρχή δύσκολα στους εαυτούς τους κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο -16 (13-29) και με τον Μάικ Τζέιμς στον πάγκο για τέσσερα λεπτά, λόγω 2 φάουλ.

Οι αποδοκιμασίες του κόσμου και οι φωνές του Σέρβου προπονητή ξύπνησαν τους γηπεδούχους που, με όπλο τους την άμυνα, «ροκάνισαν» τη διαφορά με σερί 5-0 σε 18-29, ενώ στα μισά του δεκαλέπτου είχαν φτάσει στο -10 (21-31), χάρη στο τρίποντο του Γκριγκόνις. Οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε… διαγωνισμό λαθών, με τη Μονακό να βγαίνει αρχικά κερδισμένη και να κάνει το 21-35, ωστόσο οι φίλαθλοι του Παναθηναϊκού έδωσαν ώθηση στους γηπεδούχους, οι οποίοι βρήκαν λύσεις επιθετικά και πήγαν στα αποδυτήρια στο -6 (34-40), πραγματοποιώντας επί μέρους σκορ 13-5.

Ο Γουίλιαμς πανηγυρίζει

Ο Γουίλιαμς ήταν ασταμάτητος στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου έχοντας 4/4 τρίποντα, 1/1 δίποντο και 2/3 βολές. Ο Αμερικανός σημείωσε και τους 16 πρώτους πόντους των «πρασίνων» φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια (50-50) πριν πάει στον πάγκο για να πάρει ανάσες. Ο Μάικ Τζέιμς θέλησε να κλέψει τη λάμψη του συμπατριώτη του και με έξι σερί πόντους έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του (50-56). Οι παίκτες του Ράντονιτς δεν άφησαν ξανά τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν και με τον 28ο πόντο του Γουίλιαμς πήραν κεφάλι στο σκορ με 59-58. Δύο βολές του Οκόμπο διαμόρφωσαν το 59-60 του τρίτου δεκαλέπτου.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στην τελευταία περίοδο με καμία από τις δύο να μην μπορεί να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας. Και οι δύο προπονητές επέλεξαν να στέλνουν τις επιθέσεις κοντά στο καλάθι. Ο Τζέιμς με τρίποντο έκανε το 70-74 τρία λεπτά πριν το τέλος και αμέσως μετά πήρε το τέταρτο φάουλ του Γουίλιαμς και του Λι. Με 2/4 βολές έκανε το 70-76. Ο Γκριγκόνις με τέσσερις πόντους μείωσε στο καλάθι 49’’ πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης. Ο Χολ με κάρφωμα σημείωσε το 76-80 στα 27’’ και στη συνέχεια πήρε ένα κρίσιμο ριμπάουντ για να γείρει οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της Μονακό, αν και οι «πράσινοι» προσπάθησαν στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα να «κλέψουν» τη νίκη με τα τρίποντα των Λι και Καλαϊτζάκη (80-83).

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 34-40, 59-60, 80-83

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντέγιαν Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 3 (1), Λι 11 (3), Παπαγιάννης, Μποχωρίδης 5 (1), Γουίλιαμς 28 (4), Άντριους 4 (1), Πονίτκα 12, Γκριγκόνις 7 (1), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 10.

ΜΟΝΑΚΟ (Σάσα Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 13 (1), Μπράουν 10, Λόιντ 9, Μπλόσομγκεϊμ, Ντιάλο 7, Μόερμαν 3 (1), Μοτιεγιούνας 2, Ουαταρά 2, Στραζέλ, Χολ 10, Τζέιμς 27 (3).