Μπασκόνια-Ολυμπιακός 92-97: Θριαμβευτής και στη Βιτόρια (vid)

Δεν σταματάει πουθενά ο Ολυμπιακός! Οι παίκτες του Μπαρτζώκα πέρασαν και από το σπίτι της Μπασκόνια και με 4-0 είναι στην κορυφή της Ευρωλίγκας.

Το έκανε κι αυτό ο Ολυμπιακός. Αυτή τη φορά στο αγαπημένο μπάσκετ των Βάσκων, σκόραρε 97 πόντους, αλλά όσο κι ακούγεται παράδοξο πήρε το ματς από την άμυνά του. Αυτή που επιστράτευσε για δύο δεκάλεπτα (το πρώτο και το τέταρτο) βάζοντας ανυπέρβλητα εμπόδια στους γηπεδούχους.

Στο ενδιάμεσο, ο Σάσα Βεζένκοφ ανέλαβε να κρατήσει όρθια την ομάδα του, τελειώνοντας το ματς με 26 πόντους (7 ριμπάουντ), δίνοντας την μπαγκέτα στον εξίσου σπουδαίο Κώστα Σλούκα που είχε 20 πόντους και 6 ασίστ. Λαρεντζάκης και Γουόκαπ έδωσαν το έναυσμα στην τέταρτη περίοδο μέσω της άμυνας τους, «κλειδώνοντας» τους αντιπάλους τους.

Στο 4-0 μαζί με τη Φενέρ οι «ερυθρόλευκοι» που έχουν περάσει από Βαρκελόνη, Μαδρίτη και Βιτόρια!

Οι δύο όψεις του νομίσματος

Ο Ολυμπιακός έπαιξε ονειρεμένο μπάσκετ στην πρώτη περίοδο. Το 16-32 άλλωστε το αποδεικνύει αλλά δεν ήταν μόνο αυτό, αφού τα πάντα δούλευαν «ρολόι» σε μία φοβερή παράσταση των παικτών του Μπαρτζώκα. Τρομερό spacing, λύσεις κοντά αλλά και μακριά από το καλάθι, συνεργασίες, καλό αμυντικό ριμπάουντ και τρέξιμο στο ανοιχτό γήπεδο, όλα τα είχαν οι «ερυθρόλευκοι». Βεζένκοφ και Μακίσικ πέτυχαν μαζί 18 πόντους σε αυτό το διάστημα (8+10), Σλούκας και Λαρεντζάκης μπήκαν και αυτοί στην επιθετική εξίσωση την ώρα που η Μπασκόνια ήταν απελπιστικά άστοχη.

BASKET – EUROLEAGUE – BASKONIA V OLYMPIACOS

Η εικόνα άλλαξε σαν αρνητικό φωτογραφίας στο δεύτερο δεκάλεπτο. Τι συνέβη; Η Μπασκόνια επέμεινε στο γρήγορο ρυθμό που της αρέσει και παρότι δεν της βγήκε στο ξεκίνημα, στη συνέχεια τα πράγματα δεν ήταν έτσι. Τα σουτ άρχισαν να μπαίνουν από βασκικής πλευράς, η άμυνα του Ολυμπιακού απλά παρακολουθούσε τις πολύ γρήγορες επιθέσεις των παικτών του Πενιαρόγια οι οποίοι είχαν απίστευτο επιθετικό τρανζίσιον. Ο Ολυμπιακός κρατούσε το προβάδισμα για όσο έβρισκε λύσεις στην επίθεση, από τη στιγμή όμως που τα σουτ δεν έμπαιναν (3/13 τρίποντα στα πρώτα 20’) η Μπασκόνια έκλεινε σωστά την άμυνα στο ζωγραφιστό, και είχε το κεφάλι της ήσυχο. Ο Σεντεκέρσκις πέτυχε 10 πόντους στη δεύτερη περίοδο ωστόσο δεν ήταν ο μόνος που πλήγωσε τον Ολυμπιακό, ο οποίος δεχόταν πόντους με κάθε τρόπο. Η Μπασκόνια έκλεισε το ημίχρονο με σερί 16-0 και πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 47-42 (31-10 το σκορ της περιόδου).

Μόνος του ο Βεζένκοφ

Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν μια ομάδα μόνος του επιθετικά στην τρίτη περίοδο. Ο Βούλγαρος έβαλε 16 πόντους σε αυτό το διάστημα με 4/4 τρίποντα, και ήταν ο μόνος που κρατούσε τον Ολυμπιακό για να μη φύγει η διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους. Τα πράγματα στην «ερυθρόλευκη» άμυνα όμως δεν βελτιώθηκαν καθόλου. Οι Βάσκοι έκαναν… βόλτες κοντά στο καλάθι με τον Κότσαρ να κάνει μεγάλη ζημιά με τα γρήγορα κοψίματά του στη ρακέτα και τα εύκολα τελειώματα. Οι γηπεδούχοι χτύπησαν πολύ στα αργά πόδια του Φαλ πάνω στο πικ εν ρολ αλλά είχαν και το μακρινό σουτ όποτε το ήθελαν. Ο Ολυμπιακός δέχθηκε 58 πόντους στο δεύτερο και στο τρίτο δεκάλεπτο και σαν φυσικό επακόλουθο η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο στο 30’ (74-65).

Επιστροφή στα βασικά

Σαν να άλλαξε το τσιπάκι στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι παίκτες του Μπαρτζώκα επέστρεψαν σε όσα έκαναν στο πρώτο. Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι με σερί 14-0 (74-79) με τον Κώστα Σλούκα να έχει τους 10 από αυτούς τους πόντους. Λαρεντζάκης και Γουόκαπ «τρομοκρατούσαν» τους παίκτες της Μπασκόνια και πλέον ο ρυθμός του ματς είχε αλλάξει ξανά. Οι γηπεδούχοι έβαζαν την μπάλα με πολύ κόπο στο καλάθι, ο Ολυμπιακός «τάισε» μετά από ώρα τον Φαλ, χρέωσε γρήγορα με φάουλ τους Βάσκους και από τη στιγμή που δεν έχανε βολή (24/26) δεν μπορούσε πια να κοιτάξει πίσω. Το προβάδισμα δεν χάθηκε ποτέ μέχρι το τέλος, ο Σλούκας «ντύθηκε» Βεζένκοφ με 16 πόντους στο δεκάλεπτο και έτσι οι ερυθρόλευκες βαλίτσες γέμισαν με δύο πολύτιμα ισπανικά διπλά.

Δεκάλεπτα: 16-32, 47-42, 74-65, 92-97

Μπασκόνια (Πενιαρόγια): Χάουαρντ 11 (1/7 τρίποντα), Ραϊέστε 4 (3 ριμπάουντ), Σεντεκέρσκις 15 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 12 (2), Τόμπσον 9 (3/5 τρίποντα, 10 ασίστ, 4 λάθη), Κότσαρ 16 (7/8 δίποντα, 2/3 βολές), Κοστέλο 6 (0/3 τρίποντα), Γκεντράιτις 7 (1), Χομς 12 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κούρουτς.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Κάναν 5 (1/4 τρίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 11 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Φαλ 6 (3/5 δίποντα, 0/2 βολές, 10 ριμπάουντ, ασίστ), Σλούκας 20 (4/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9/9 βολές, 6 ασίστ), Βεζένκοβ 26 (6/7 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπόλομποϊ 2, Πίτερς 3 (1), Μπλακ 4 (2 λάθη), ΜακΚίσικ 12 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή).

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 21/33 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 17/18 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 8 επιθετικά), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 9 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/36 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 22/24 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 10 επιθετικά), 23 ασίστ, 7 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 μπλοκ.