Αναντολού Εφές-Άλμπα Βερολίνου 78-74: Επέστρεψαν στις νίκες οι Τούρκοι (vid)

Μετά την εντός έδρας ήττα από τη Βαλένθια, η Αναντολού Εφές επικράτησε 78-74 της Άλμπα Βερολίνου και επέστρεψε στις νίκες.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Εργκίν Αταμάν ήταν ο Βασίλιε Μίσιτς, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους. Ο Σέρβος γκαρντ μοίρασε και έντεκα ασίστ κάνοντας double double. Στους 16 πόντους ο Ουίλ Κλάιμπερν για τους γηπεδούχους. Από την άλλη πλευρά, οι Ταμίρ Μπλατ και Γόβελ Ζούσμαν σημείωσαν από 15 πόντους. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη των πρωταθλητών Ευρώπης σε τέσσερα ματς (2-2), ενώ η γερμανική ομάδα γνώρισε την πρώτη της ήττα σε τέσσερα ματς (3-1).

Ντέρμπι μέχρι το ημίχρονο στην Πόλη

Οι δυο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι τα μέσα της πρώτης περιόδου (13-13 στα 5,14’). Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να χτίσουν διαφορά, όμως οι γηπεδούχοι μάζευαν γρήγορα το σκορ και δεν άφηναν περιθώρια στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν στο σκορ. Η πρώτη περίοδο τελείωσε με την Άλμπα Βερολίνου να προηγείται 23-22. Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 7-0 και ξέφυγαν με οκτώ πόντους στα 7,53’ πριν το ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν να προσπεράσουν στο σκορ στα 4,44’ πριν το τέλος (34-33). Μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, οι δυο ομάδες πήγαν μαζί στο σκορ, με τον Μίσιτς να διαμορφώνει το 41-37, το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Το +4 της τουρκικής ομάδας ήταν η μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς.

Μίλησε η ποιότητα των πρωταθλητών Ευρώπης

Η Αναντολού Εφές έτρεξε στην έναρξη της τρίτης περιόδου ένα σερί 7-2 και κατάφερε να ξεφύγει με εννέα πόντους (48-39) στα 8,04’ πριν το τέλος της περιόδου. Η γερμανική ομάδα κατάφερε να απαντήσει με ένα εντυπωσιακό 16-0 και πέρασε μπροστά με επτά πόντους (55-48) στα 3,52’. Οι Τούρκοι ξεμπλόκαραν και μείωσαν στο καλάθι στα 2,13’, πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Τελικά, η Άλμπα πήγε με προβάδισμα ενός καλαθιού στην τελική ευθεία του αγώνα (60-58). Στην τέταρτη περίοδο, το ματς ξεκίνησε ουσιαστικά από την αρχή στα 9,22’ πριν το φινάλε, καθώς το σκορ ήταν ισόπαλο 60-60. Η Αναντολού Εφές έτρεξε ένα σερί 6-0 και προηγήθηκε 70-65 στα 6,43’ πριν το τέλος. Η γερμανική ομάδα μάζεψε τη διαφορά και κατάφερε να ισοφαρίσει στα 5,46’ πριν το τέλος (70-70). Οι Τούρκοι ξέφυγαν με τέσσερις (74-70) και έξι (78-72), στα 1,49’ πριν το τέλος. Οι Γερμανοί δεν κατάφεραν να επιστρέψουν και απλά μείωσαν το σκορ σε 78-74, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Οι διαιτητές: Ρίτζικ, Ομπρκνέζεβιτς, Ζαμοΐσκι

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 41-37, 58-60, 78-74

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 10 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπράιαντ 5 (1), Γκαζί, Κλάιμπερν 16 (2/10 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πλάις 8 (4 ριμπάουντ), Μίτσιτς 20 (3/7 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 5/5 βολές, 11 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Εμπαγιέ 8 (2), Πολονάρα 5 (6 ριμπάουντ), Ζίζιτς 2 (5 ριμπάουντ), Ντάνστον 4 (5 ριμπάουντ).

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Πρόσιντα 8 (2), Ντίλοου 5 (1), Βέτσελ 2 (1/5 δίποντα, 0/1 βολή, 5 ριμπάουντ), Μάτισεκ, Σνάιντερ 5 (1), Ολίντι 4 (2/7 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Κουμάντζι 12 (6/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Σίκμα 6 (3/13 σουτ, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Λάμερς 2, Μπλατ 15 (0/4 δίποντα, 5/8 τρίποντα), Ζούσμαν 15 (4/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή).