Ζαλγκίρις-Μπαρτσελονα 73-72: Ο Ουλανόβας τάπωσε τους «μπλαουγκράνα» (vid)

Η Ζαλγκιρις νίκησε 73-72 την Μπαρτσελόνα στο Κάουνας σε ένα ματς θρίλερ, το οποίο κρίθηκε από το κόψιμο του Εντγκάρας Ουλανόβας στον Τομας Σατοράνσκι στην τελευταία φάση.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη των Λιθουανών σε τέσσερα αγωνιστικές (2-2), ενώ οι Καταλανοί γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους, μετά από αυτή στην πρεμιέρα από τον Ολυμπιακό εντός έδρας (2-2). Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Κίναν Έβανς με 18 πόντους, ενώ οι Ρόλαντς Σμιτς και Εντγκάρας Ουλανόβας σημείωσαν από 15 πόντους. Από την άλλη πλευρά, ο Γιαν Βέσελι σημείωσε δώδεκα πόντους για τους φιλοξενούμενους, ενώ από δέκα είχαν οι Τόμας Σατοράνκσι, Κόρι Χίγκινς και Ρόκας Γιοκουμπάιτις.

Οι Λιθουανοί έχτισαν με κόπο τη διαφορά τους

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν το ματς με εναλλαγές στο προβάδισμα στο πρώτο τετράλεπτο. Από το 8-8 υπέρ των Λιθουανών στα 5,59’ πριν το φινάλε του δεκαλέπτου, η Ζαλγκίρις έτρεξε ένα σερί 8-2 και πήρε διαφορά έξι πόντων (16-10) στα 4,02’ πριν το φινάλε της περιόδου. Η Μπαρτσελονα απάντησε με ένα 9-4 και έκλεισε το δεκάλεπτο με ένα πόντο πίσω στο σκορ (20-19).

Η εικόνα στη δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε, με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ. Στα 7,06’ πριν το ημίχρονο, οι γηπεδούχοι είχαν διαφορά πέντε πόντων (26-21), την οποία κάλυψαν μέσα στο επόμενο λεπτό οι «μπλαουγκράνα» (28-27). Με ένα σερί 10-2, η Ζαλγκίρις ξέφυγε για πρώτη φορά στο ματς με εννέα πόντους στα 2.43’ πριν το τέλος της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 6-0 και έριξαν τη διαφορά στους τρεις (38-35), στα 1,24’ πριν το ημίχρονο. Οι Λιθουανοί απάντησαν με ένα δικό τους 6-2 για να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου στο +7 (44-37).

Αγώνα μικρών σερί το δεύτερο μέρος

Η Ζαλγκιρις κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά της στο σκορ μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου, με σχετική ευκολία. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 10-0 και από το 50-41 να βρεθούν μπροστά στο σκορ με 51-50. Η Ζαλγκίρις σταμάτησε το σερί με τον Έβανς, όμως ο Λαπροβιτολα με τρίποντο μεγάλωσε το σερί των «μπλαουγκράνα» στο 13-2. Τελικά, η τρίτη περίοδος τελείωσε με τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 56-55.

Στα 7,11’ πριν το φινάλε, οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 61-61. Με ένα 6-0 (67-61) οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα και έδειξαν ικανοί να φτάσουν στη νίκη. Όμως οι «μπαλουγκράνα» επανήλθαν και 3,47’ πριν το τέλος είχαν περάσει μπροστά με 68-67, κάνοντας ένα δικό τους σερί 7-0. Η Ζαλγκίρις απάντησε με δυο βολές του Σμιτς, όμως ο Κάλινιτς έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (70-69) στα 2,14’ πριν το τέλος.

Ο Μπουτκεβίτσιους με τρίποντο στα 26’’ έβαλε μπροστά τη Ζαλγκίρις (72-70). Ο Γιασικεβίτσιους πήρε τάιμ άουτ για να σχεδιάσει την επίθεση της Μπαρτσελόνα. Ο Κάλινιτς αστόχησε σε τρίποντο και στη συνέχεια έκανε φάουλ στον Έβανς. Αυτός αστόχησε σε μια από τις δυο βολές και κράτησε «ζωντανή» την Μπαρτσελόνα. Οι Λιθουανοί έστειλαν τον Λαπροβίτολα στις βολές, για να μη δεχτούν τρίποντο και αυτός μείωσε στον πόντο στα 14’’ πριν το τέλος (73-72). Ο Χίγκινς έκλεψε την μπάλα από τον Έβανς στα 8’’ και ο Ουλανόβας έκοψε το σουτ του Σατοράνκσι για το ματς, χαρίζοντας μια μεγάλη νίκη στους γηπεδούχους (73-72). Ο παίκτης της Μπαρτσελόνα “κόλλησε” και έχασε πολύτιμο χρόνο στην τελευταία επίθεση.

Διαιτητές: Γιόβτσιτς, Μόγκουλκοτς, Ρόσι

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 44-35, 55-56, 73-72